Akcja „Żonkile”

19 kwietnia to niezwykle ważna data – tego dnia, 80 lat temu,w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Aby uczcić to wydarzenie, Muzeum Polin organizuje coroczną akcję „Żonkile”, polegającą na symbolicznym przypięciu papierowego żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Akcję w Polsce wspiera wielu znanych ludzi, ambasadorką jest m.in. pani Wanda Traczyk – Stawska, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego i działaczka, a samo wydarzenie odbywa się także w Izraelu i na pokładach Polskich Linii Lotniczych LOT.

Klasa 4a postanowiła włączyć się do akcji. Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu Rodziców powstało kilkaset papierowych żonkili. Uczniowie poznali w szkole szczegóły wydarzenia, obejrzeli materiały edukacyjne udostępnione przez Muzeum POLIN i wyposażeni w wiedzę o powstaniu w getcie, koszyki z kwiatkami i  pozytywną energię wyszli poza mury szkoły, by rozdać żonkile iławianom. Mieszkańcy chętnie przyłączali się do akcji, o której niejednokrotnie słyszeli w ubiegłych latach w mediach, ale po raz pierwszy mieli okazję bezpośrednio w niej uczestniczyć.

Dziękuję serdecznie Rodzicom 4a, bez których #AkcjaŻonkilenie udałaby się na taką skalę, moim czwartoklasistom za zaangażowanie i odwagę – jestem bardzo dumna, że rozumiecie, jak ważna dla przyszłości jest pamięć o przeszłości.

 Marzena Podgórska

Poprzedni artykułKolejne zajęcia zawodoznawcze za nami
Następny artykułŚwiatowy Dzień Świadomości Autyzmu