poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Jedynka 16 września finalizowała obchody 70-lecia szkoły

Obchody 70-lecia Jedynki rozpoczęto w Samorządowym Gimnazjum nr 1 w Iławie jeszcze w listopadzie 2015r., kiedy, w obecności burmistrza miasta Iławy, dyrektorów szkół i przedszkoli oraz przyjaciół szkoły, na dziedzińcu szkoły przy masztach pod flagami umieszczona została uroczyście „Kapsuła czasu”. Przez cały rok w szkole działy się wydarzenia związane z obchodami jubileuszu. Zaplanowana na 16 września 2016 r. uroczysta msza święta, otwarcie nowej sali gimnastycznej z łącznikiem oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy w auli szkoły to niektóre rocznicowe wydarzenia, które podkreślały ich wagę.

Podczas odbywających się 16 września 2016r. w Samorządowym Gimnazjum nr 1 w Iławie obchodów 70-lecia „Jedynki” historia przeplata się z nowoczesnością. W swoim jubileuszowym przemówieniu dyrektor „Kopernika” Aleksandra Skubij podkreślała, jak mocno historia szkoły związana się z powojenną Iławą. Nowoczesność to natomiast oddana do użytku w tym roku szkolnym sala gimnastyczna. Wreszcie, po pięciu latach bez odpowiedniego miejsca do ćwiczeń, uczniowie mogą rozwijać swoje sportowe pasje w świetnych warunkach. „Mamy za co dziękować” – powiedziała dyrektor Skubij przed wręczeniem osobom, które przysłużyły się tej inwestycji, okolicznościowych statuetek.

Finalizujące upamiętnienie 70 lat szkoły uroczystości rozpoczęły się odprawioną w „białym” kościele mszą świętą. Mszę w intencji wszystkich obecnych i dotychczasowych uczniów i pracowników szkoły oraz tych, którzy już odeszli celebrował proboszcz kościoła rzymskokatolickiego pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Iławie,  ksiądz proboszcz, kan. mgr Jerzy Żochowski. Po mszy uczniowie i pracownicy szkoły na czele ze sztandarem i dyrekcją szkoły przeszli od kościoła na dziedziniec szkoły, zatrzymując się przed nową salą gimnastyczną. W oczekiwaniu na wszystkich gości uczennice pod kierunkiem Grażyny Fiałek prezentowały krótki układ taneczny. Nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonali uczniowie i nauczyciele wychowania fizycznego oraz poświęcenie nowych pomieszczeń budynku. Liczni uczestnicy jubileuszu, w tym byłe i obecne władze Iławy oraz radni, kierownicy podległych samorządom jednostek organizacyjnych, uczniowie i absolwenci, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy, emeryci i absolwenci oraz rodzice spotkali się następnie w nowej sali gimnastycznej „Kopernika”.

Gości powitała dyrektor Aleksandra Skubij. Uroczystości w sali gimnastycznej prowadziła wicedyrektor Elżbieta Kowalska. Część artystyczną rozpoczęła uczennica, poprzedzając recytacją wiersza specjalnie ułożonego na tę okazję pt. Polonez absolwentów „Jedynki”, uroczysty układ taneczny poloneza, który zaprezentowali właśnie absolwenci szkoły.

Poloneza czas zacząć, już wszystko gotowe.
Dyrekcja gdzieś ukradkiem powtarza przemowę,
Spogląda na nową salę, z uśmiechem na twarzy,
Spełniło się marzenie wielu „kałamarzy”.

Gimnastyczna sala w dwa lata powstała,
Połączona ze szkołą tunelem jest hala.
Budynek w centrum miasta na skarpie góruje,
Przechodniów oczy ściąga, turystów frapuje.

Kopernik mruży oko, spogląda z murala,
Wiosłuje razem z nami, czyli sport pochwala.
Patron, który uczy, zachęca do wiedzy,
Dyrekcja to rozumie, osiągnięcia śledzi.

Tymczasem przechadza się z uśmiechem na twarzy
tu zagada, tu nagły problemik rozważy.
Tu dzieci, tu rodzice, tu grono się zbiera.
Rzuciła spojrzenie – a nam dech zapiera…

Lecz wszyscy są poważni, przejęci, szum w głowie.
Wśród tych wszystkich najlepiej czują się uczniowie.
Tak więc przyszli tu razem, sala uroczysta.
Uroczystość zacząć trzeba, sprawa oczywista.

Nagle zapadła cisza taka, którą słychać.
Jakże oddać ten nastrój? Jakże go opisać?
Ten sztandar, hymn, przemowę, te słowa, te wiersze
ten rytm poloneza i akordy pierwsze.

Ten czar, czar poloneza – ileż zdziałać może,
ileż strun w nas potrącić, wybrzmieć w sercu jak orzeł.
Ten urok poloneza jak motyl wolności,
wynosi nas wysoko, ucząc nas polskości.

Tańczmy więc poloneza, z radości i chęci.
Tańczmy razem, dla szkoły, jej historii, pamięci!
Niech zabrzmią pierwsze nuty, niech łza się zakręci!
70 lat minęło – idą Absolwenci!

– Historia „Jedynki” to historia bardzo mocno związana z powojenną Iławą, przede wszystkim z ludźmi: tymi nielicznymi, którzy zostali tu po wojnie i z tymi, których była większość, którzy przyjechali tu z różnych stron Polski – podkreślała dyrektor gimnazjum Aleksandra Skubij, która krótko przedstawiła zebranym dzieje szkoły i budynku przy Kościuszki 1.

Ważnym akcentem jubileuszowych uroczystości były podziękowania za budowę nowej, wyczekiwanej przez uczniów i nauczycieli, sali gimnastycznej. Szkoła musiała sobie radzić bez sali gimnastycznej, wyłączonej z użytku z powodu alarmującego stanu technicznego, przez 5 lat. Teraz do dyspozycji społeczności szkolnej oddany został  obiekt o wartości 6,6 mln złotych, w którym poza salą gimnastyczną i jej zapleczem znajdują się siłownia, niewielka sala rehabilitacyjna, pracownia motoryzacyjna zajęć technicznych, świetlica szkolna z zapleczem i dwie sale do pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W łączniku z budynkiem dydaktycznym są też zakupione wyczekiwane przez uczniów szafki.

Dyrektor Skubij podziękowania za pomoc w realizacji inwestycji skierowała do byłego burmistrza Iławy Włodzimierza Ptasznika i jego zastępcy Andrzeja Lewandowskiego, którzy podjęli decyzję o budowie sali i nadali inwestycji bieg, do radnej wojewódzkiej Bernadety Hordejuk, która pomogła w pozyskaniu dofinansowania oraz do obecnego burmistrza Adama Żylińskiego i jego zastępców Ewy Junkier i Marioli Zdrojewskiej za wsłuchiwanie się w potrzeby szkoły już podczas realizacji budowy. Podziękowania odebrały także inne osoby, które przysłużyły się inwestycji, w tym projektanci, wykonawcy, kierownik budowy, inspektor nadzoru i kierownik miejskich inwestycji. Za wysiłek i poświęcenie wolnego czasu na organizację jubileuszowych uroczystości słowa wdzięczności dyrektor skierowała także do nauczycieli, pracowników, rodziców i przyjaciół szkoły.

Uroczystość, w zamiarze organizatorów, miała mieć charakter wspomnieniowy, dlatego po części oficjalnej i niedługiej artystycznej – w wykonaniu teatrzyku szkolnego „Babeczki z rodzynkami” (pod kierunkiem nauczycielek Jolanty Michalewskiej i Agnieszki Prass) oraz po zwiedzaniu budynku sali gimnastycznej zaproszeni goście przeszli pod czujnym okiem wicedyrektor Wioletty Karwat do budynku dydaktycznego szkoły do auli, gdzie nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Tam można było obejrzeć wystawę filatelistyczną oraz poczęstować się przygotowanymi przez szkolną kuchnię przysmakami. Odsłonięciu tablicy w auli towarzyszyło poświęcenie, którego dokonał ksiądz Rafał Giedrojc, który od września uczy w naszej szkole religii. Każdy uczestnik tego wydarzenia otrzymał od organizatorów egzemplarz monografii pt. „Ocalić od zapomnienia” oraz specjalnie wydrukowany na tę okazję przez Pocztę Polską znaczek pocztowy z wizerunkiem szkoły. Na koniec wszyscy zrobili sobie wspólne zdjęcie.

Dekoracje w sali gimnastycznej oraz w innych pomieszczeniach szkoły zostały zaprojektowane i wykonane przez nauczyciela Wojciecha Kopczyńskiego.

/Gim.1/

Najnowsze wiadomości

Wycieczka klasy 2d do Akwarium Gdyńskiego

Na ostatnią wycieczkę w roku szkolnym klasa 2d wybrala się do Oceanarium w Gdyni. Uczniowie spędzili wspaniale czes, zachwycając się pięknem niezwykłych gatunków ryb,...

Podsumowanie programu „Przyjaciele Zippiego”

W dniu 13.06.2024r. nastąpiło uroczyste zakończenie rocznego programu „Przyjaciele Zippiego” w klasie 2D. Jest to międzynarodowy program, który był realizowany w naszej szkole. Miał...

Pływacki Dzień Dziecka

W sobotę 8 czerwca na iławskiej pływalni odbyły się coroczne zawody pływackie z okazji Dnia Dziecka. Standardowo naszą szkołę reprezentowało wielu pływaków, którzy zachwycili...