Na dziedzińcu „Jedynki” umieszczono kapsułę czasu

W piątek, 6 listopada 2015r. Gimnazjum Samorządowe nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie rozpoczęło obchody 70-lecia „Jedynki”. 6 listopada minęło 70 lat od decyzji powojennych władz Iławy o przeniesieniu szkoły z ul. Narutowicza 2 do budynku przy ul. Kościuszki 2A zwolnionego przez Sowietów, którzy w budynku przedwojennej  Stadtschule w ostatnich miesiącach wojny mieli założony szpital dla wojska. Wszyscy uczniowie, pracownicy szkoły oraz goście byli świadkami umieszczenia w Kapsule Czasu najciekawszych prac konkursu plastycznego, literackiego i fotograficznego ogłoszonego w ubiegłym roku wśród uczniów gimnazjum a także innych listów do potomnych oraz przedmiotów przygotowanych przez wszystkie klasy, dyrekcję szkoły, pracowników niepedagogicznych, sponsorów kapsuły, burmistrza Iławy, wójta gminy Iława. W kapsule znalazły się także egzemplarze lokalnej prasy.  Organizatorzy liczą na to, że kapsuła przechowa się dobrze i zostanie otwarta za 30 lat na 100-lecie szkoły.

Wszystkich uczestników zebranych na uroczystości Kapsuła Czasu, powitała, prowadząca uroczystość, wicedyrektorka szkoły, Elżbieta Kowalska. Zaprosiła wszystkich zebranych na dziedzińcu szkoły do wykonania pamiątkowego zdjęcia. – Zwykle zdjęcia takie wykonuje się na zakończenie uroczystości – stwierdziła zastępca dyrektora, – ale chcemy, aby ono też znalazło się w kapsule. Dzięki zdobyczom technicznym współczesnych czasów już za godzinkę będzie to możliwe.

Po wykonaniu zdjęcia głos zabrała dyrektorka „Jedynki”, Aleksandra Skubij. Wystąpienie rozpoczęła od przeczytania kilku fragmentów powojennej kroniki szkoły, opisujących czasy tuż po zakończeniu II wojny światowej, przypomniała, jak zniszczona została wówczas Iława i jak doszło do przeniesienia polskiej szkoły do budynku przy ulicy Kościuszki. Następnie przeczytała fragment listu do tych, którzy być może za 30 lat otworzą kapsułę na 100 – lecie szkoły. „Wszystko, co dzieje się w czasie z czasem przemija, o ile nie zostanie uwiecznione świadectwem na piśmie…” – cytat ten został u mieszczony na początku listu. Dziś, nasza szkoła uzyskuje nowy ponadczasowy wymiar – mówiła dyrektor Aleksandra Skubij, – dzięki „Kapsule czasu” możliwe jest połączenie Przeszłości z Teraźniejszością, a one razem tworzą pomost ku Przyszłości. Wspólnie z Burmistrzem Miasta Iławy, Adamem Żylińskim, Szanownymi Gośćmi oraz całą społecznością szkoły staraliśmy się stworzyć wiadomość do przyszłych pokoleń. Naszym zamiarem było przygotowanie żywego rozdziału kroniki naszego życia, fragmentarycznego obrazu naszej szkoły i miasta, obrazu mieszkańców Iławy początku XXI wieku. W „Kapsule czasu” umieszczamy to, co ma związek z naszymi czasami, zainteresowaniami, działaniami. Znajdą się tu wspomnienia, listy, opisane zdjęcia, filmy pokazujące naszą codzienność, różne przedmioty, książki, gazety, a nawet monety. Dalej stwierdziła: – Kapsuły z reguły posiadają „termin przydatności”, czyli sprecyzowany moment, w którym należy je odkopać. Wahają się one od kilkunastu do nawet kilkuset lat od zakopania. Zaplanowaliśmy, by naszą „Kapsułę czasu” otworzyć za 30 lat, gdy szkoła będzie być może obchodzić swoje setne urodziny. Liczymy na to, że zainteresuje Was nasze życie, a wielu z tu obecnych zapewne już dziś planuje przyjść osobiście w dniu otwarcia kapsuły. A zatem do zobaczenia!?…

Bardzo ciekawe wystąpienie zaprezentował zaproszony na to wydarzenie Dariusz Paczkowski – przewodnik miejski, były nauczyciel historii tej szkoły. Przedstawił, jakie szkoły istniały w Iławie przez wszystkie lata jej istnienia. Największe poruszenie wśród uczniów wywołała „Klops schule” (szkoła gospodarstwa domowego).  Burmistrz Iławy, Adam Żyliński,  mając na uwadze panujący w tym dniu chłodny wiatr, krótko pogratulował pomysłu i złożył uczniom i pracownikom z okazji jubileuszu gratulacje.

Wicedyrektorka Elżbieta Kowalska zapowiedziała wkładanie pamiątek do kapsuły. – Kapsuła otwiera swoje wieko – ogłosiła, –  aby przyjąć to, co będzie źródłem wspomnień, wzruszeń i pewnie zaskakujących odkryć  za 30 lat. Gdy wyczytywała, kolejne osoby podchodziły do kapsuły: burmistrz Iławy Adam Żyliński, wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński, wicedyrektor Wioletta Karwat, kierownik gospodarczy pana Zbigniew Sikorski oraz szefowa szkolnej kuchni Mirosława Truszczyńska (w imieniu dyrekcji, wszystkich pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych szkoły w kapsule umieszczone zostały: list do potomnych, kronika wydarzeń do 1945 r. opracowana przez p. Manfreda Bernerta, kalendarium wydarzeń po 1945r. przygotowane przez p. Aleksandrę Skubij, lista z imionami i nazwiskami nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych, zdjęcie dyrekcji z podpisami, aktualny numer „Kuriera Iławskiego” oraz „Gazety Iławskiej”, gadżety promocyjne związane ze szkołą, przepisy kulinarne przygotowane przez panie ze szkolnej stołówki, współczesne monety, pendrive z filmami i zdjęciami dokumentującymi życie szkoły). Uroczystość nie mogłaby się odbyć, gdyby nie sponsorzy: pojemnik kapsuły przekazała nam firma „Mlekovita” Oddział w Suszu i pan  Kazimierz Małecki, pan Andrzej Kolasiński – prezes Iławskich Wodociągów, który ufundował piękne wieko kapsuły zaprojektowane przez Tomasza Bigusa (studioinsipacje.eu), a prace budowlane w miejscu umieszczenia kapsuły wykonała firma „Monster” (panowie: Krzysztof Sobota, Piotr Roskosz). 

Pani Bożena Paczkowska przedstawiła wyniki konkursów uczniowskich. Nagrody i dyplomy wręczali burmistrz miasta Iława, Adam Żyliński oraz wiceburmistrz, Ewa Junkier. Kapituła konkursu w składzie: Dyrektor Aleksandra Skubij, Jolanta Michalewska, Iwona Makowska i Bożena Paczkowska zdecydowała, że w konkursie literackim „Kapsuła czasu” „List do potomnych” lub „Moja szkoła w 2045r.” zwycięzcą został   Mateusz Dąbrowski z kl. II d, a wyróżnienia otrzymali: Alicja Bujnowska i Wojciech Gola z kl. II d, w konkursie plastycznym „ Kapsuła czasu – moja szkoła w 2015r.” zwyciężyła   Sara Gorczyńska z kl. III d, wyróżnienia otrzymały: Seojin Kim z kl. I d oraz Agata Letka z kl. I b. W konkursie fotograficznym „ Kapsuła czasu – moja szkoła w 2015r.” najciekawsze zdjęcie dostarczyła                                    Magda Truszczyńska z kl. III d. Wyróżnienie otrzymała Paulina Byglewska z kl. I a.

Do kapsuły swój list włożyły dyrektorki iławskich szkół podstawowych i gimnazjum nr 2, dyrektorki przedszkoli razem z Kingą Groszkowską, dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Stanisław Michalewski – właściciel Firmy „Mistra”,  wieloletni sponsor szkoły. Nastąpił moment, w którym delegacje klas umieszczały w kapsule kolejno swoje pamiątki: I a – Marcelina Cymańska, Oliwia Winiewska i Mateusz Wasiewski, klasa umieściła w kapsule rysunek pt.: „Moja klasa”, z klasy I b Magda Banaszek, Klaudia Olszewska i Emilian Kordan –  umieścili listę klasy, zdjęcie klasowe i odciski palców uczniów, kl. I c – Basia Waszkiewicz, Jakub Cellmer i Gabrysia Koper – plakat ze zdjęciem i podpisami uczniów,  I d – Alicja Kotłowska, Kasia Mieczławska i Marysia Kłosowska – telefon i zdjęcie klasowe, I e – Malwina Jarzembowska, Emilia Mówińska i Wiktoria Szauer – rysunek wioślarza i triathlonisty oraz rymowankę pt.: „Klasa I e za 30 lat”, II a – Marta Wasilewska i Jakub Lange -zdjęcie klasowe z podpisami, II b – Ola Sadowska, Michał Szałkowski i Filip Mendik – zdjęcie klasowe z podpisami, rysunek „Moja koleżanka za 30 lat” oraz film z życia klasy, II c –  Julia Lembowicz, Natalia Głąbińska i Karol Kaźmierski- zdjęcie z podpisami i list, II d – Izabela Kalbarczyk, Wojciech Gola i Mateusz Dąbrowski – plakat ze zdjęciem klasowym z podpisami oraz sentencjami, II e – Bianka Konopka, Jakub Rutkiewicz i Michał Rynkowski – filmik klasowy na pendrivie oraz zdjęcie klasowe z podpisami, III a – Oliwia Zbysińska i Jakub Ostrowski – plakat ze zdjęciem i podpisami, III b – Agata Drzewoszewska, Magdalena Stramska i Agata Węglerska – „sweet focie”, III c – Aneta Bodnar, Daria Kenska i Jakub Pawłowski –  lista klasy i zdjęcie klasowe, III d – Kinga Wronkowska, Alicja Słowik i Szymon Speck – listę klasy i zdjęcie klasowe, III e – Julia Rebelka, Dawid Rożankiewicz i Adrian Kierzniewski – rysunek dyscyplin sportowych uprawianych przez uczniów klasy III e.  Zgłosili się również absolwenci 2014/15  -Natalia Michalewska i Szymon Oleksów, którzy umieścili pamiątki w kapsule. Miejski przewodnik, Dariusz Paczkowski, dorzucił na koniec znaczek „I love Iława”.

Zanim zamknięto kapsułę, umieszczono w niej zapowiedziane na początku zdjęcie zbiorowe, które w ciągu niecałej godziny wykonał sponsor i przyjaciel „Jedynki” – pan Zbigniew Tomaszewski (TOMCOLOR). Dokładność zamknięcia kapsuły i umieszczenia w niej wszystkich przedmiotów odbywała się pod czujnym okiem dyrektorki Aleksandry Skubij, kierownika gospodarczego Zbigniewa Sikorskiego i konserwatora szkoły Wiesława Osmańskiego. Kapsułę zamknięto i umieszczono w przygotowanym miejscu przy masztach. Prowadząca uroczystość zaprosiła burmistrza Adama Żylińskiego, dyrektorkę „Jedynki” Aleksandrę Skubij, przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Patrycję Junkier oraz Andrzeja Kolasińskiego o przykręcenie śrub pokrywy kapsuły. – Kapsuła czasu została wysłana w przyszłość – komentowała Elżbieta Kowalska. – A my wszyscy obiecajmy sobie, że niezależnie od stanu zdrowia,  konta czy stanu pamięci spotkamy się w tym samym miejscu za 30 lat. Obiecujecie?…

Po odśpiewaniu hymnu szkoły goście przejście do auli, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej, wykonanej z marmuru przez absolwenta szkoły Krzysztofa Czaplińskiego. Na korytarzach szkolnych wyeksponowana została wystawa zdjęć  „Co by było gdyby…?  – niezwykły projekt iławskiego fotografa Andrzeja Świdzińskiego” a także wystawy konkursowych prac plastycznych naszych uczniów.

– Podążamy śladami poprzednich pokoleń, zastanawiając się, w jakim świecie nasza wiadomość zostanie odczytana. Choć nasze czasy nie należą do łatwych, najważniejszym ich osiągnięciem jest fakt, że od 70 lat, gdy zakończyła się II wojna światowa, w Polsce trwa pokój. I choć te 70 lat ogarniały różne zawieruchy polityczne i historyczne, zmieniające nawet ustrój kraju, to w wychowaniu młodzieży wciąż aktualne są działania promujące: patriotyzm, tolerancję, wiedzę, wzajemną życzliwość, rozwijanie pasji i zainteresowań, uczciwość, szczerość oraz szacunek do drugiego człowieka. To czasy, w których w szkole ważny jest uczeń – młody człowiek w otoczeniu rodziny, koleżanek i kolegów, nauczycieli, wychowawców, pracowników niepedagogicznych szkoły oraz sąsiadów. Tutaj tworzymy społeczne podstawy wspólnoty mieszkańców, uczestnicząc w życiu rodziny, klasy, szkoły i miasta – słowa te kończą list społeczności szkolnej do Czytelników z Przyszłości.

Główne obchody 70-lecia „Jedynki” zostaną połączone z oddaniem do użytku budowanej od 25 września 2014r. nowej sali gimnastycznej z łącznikiem do budynku szkoły.

/Gim1/