Praca zdalna w iławskiej „Jedynce”

Praca zdalna to nowa forma pracy szkoły wprowadzona powszechnie po 20 marca 2020r. w związku z pandemią koronawirusa covid-19.  Nastąpiła konieczność przestawienia dotychczasowych zasad pracy w szkole na pracę za pośrednictwem internetu. Zarówno Dyrekcja naszej szkoły, jak i Samorząd Uczniowski zauważyli potrzebę zebrania najważniejszych zasad porozumiewania się i zdalnej komunikacji. Poniżej drukujemy list Dyrektora Szkoły, Aleksandry Skubij do wszystkich uczniów, w którym zwraca uwagę na kulturę w sieci oraz treść Kodeksu Pracy Zdalnej obowiązującego wszystkich uczniów naszej szkoły:

Netykieta, czyli savoir-vivre podczas zdalnej edukacji

Drodzy Uczniowie!

Od wiosny 2020r. uczycie się  często zdalne z wykorzystaniem Internetu
i platformy Google (G Suite, Classroom, Google Meet, itp.).  W życiu codziennym,  kulturalnego człowieka poznajemy po tym, że przestrzega norm zachowania nazywanych etykietą. Może ona dotyczyć poprawnych zachowań przy stole (podczas spożywania posiłków) lub podczas prowadzenia rozmów.

Zasady te dotyczą  wszystkich, a więc i Was, Drodzy Uczniowie. W Internecie takie zasady  są również wymagane i świadczą o kulturze człowieka. Znane są pod nazwą netykieta. Netykieta mówi między innymi o tym, iż nie należy:

 • komunikując się z innymi użytkownikami Internetu, używać brzydkich wyrazów;
 • korzystać z programów, za które nie zapłaciliście;
 • zaglądać bez pozwolenia do cudzych plików.
 • nagrywać uczestników video-czatów, robić im zdjęć i publikować bez pozwolenia
 • wyłączać sobie wzajemnie kamery i mikrofon,
 • udostępniać swoje ekrany niezwiązane z lekcją,
 • włączać w czasie lekcji inne aplikacje lub gry,

W związku z obecną sytuacją, gdy od 25 marca 2020r. została wprowadzona do naszej nauki forma określana jako zdalna edukacja, dużo więcej niż zwykle spędzamy czasu przed ekranem komputera, tableta, smartfona czy telefonu komórkowego. Musimy zatem pamiętać o internetowym savoir – vivre, by nauka przebiegała przyjemnie dla obu stron. Jest kilka zasad wideokonferencji, która w wielu profesjach i dziedzinach stała się normą i oznaką nowoczesności:

 • Nie zapominajcie o powitaniu i pożegnaniu.
 • Dobre przygotowanie. Niezwykle ważne jest, by podczas rozmowy z nauczycielem mieć przy sobie niezbędne potrzebne do dyskusji materiały.
 • Warto  przed rozpoczęciem wybrać odpowiednie miejsce, by tło za naszymi plecami było bez niespodzianek typu np. niepościelone łóżko.
 • Ważne jest przyjęcie odpowiedniej pozycji ciała, najlepiej siedzącą za biurkiem. Należy też pamiętać o tym, by się nie garbić!
 • Dobra prezencja. Zadbaj o schludny strój, pamiętaj – jesteś w szkole.
 • Bądź punktualny! Spóźnienie na lekcję online  jest takim samym nietaktem, jak na normalną lekcję.
 • Mowa ciała: unikaj nadmiernej gestykulacji, nie baw się  długopisem oraz nie rysuj na swoich notatkach.
 • Mów spokojnym, wyważonym głosem, staraj się być zrozumiany, bądź wyrozumiały dla innych.
 • Żadnych rozpraszaczy wokół: piesków, kotków, chomików i innych naszych kochanych zwierzątek. Wszyscy kochamy naszych milusińskich, ale pamiętajcie, że na lekcji mogą się pojawić tylko przy wyraźnej zgodzie nauczyciela.
 • Wyłącz telewizor, radio, wycisz dzwonek telefonu.

Proszę, niezależnie od tego czy uczysz się w pierwszej, drugiej, czwartej lub w ósmej klasie,  pamiętaj o powyższych zasadach.

Uczniowie, którzy nie pracują na lekcji, otrzymają kary zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania opisanymi w Statucie Szkoły.

Ponadto pamiętaj:
• nie nadużywamy wielkich liter,
• unikamy nadmiernego stosowania emotikonek, skrótów,
• formułujemy jasne i zwięzłe tematy maili,
• nie publikujemy zbędnych treści,
• pomagamy sobie wzajemnie w odnalezieniu zadań, wiadomości,
• inspirujemy i motywujemy się wzajemnie.

Dzięki tym prostym zasadom zdalna praca będzie dla wszystkich znacznie przyjemniejsza i będzie gwarancją skutecznej edukacji online. Praktyka czyni mistrza. Odbycie dotychczasowych lekcji on-line pozwoliło wszystkim na zapoznanie się z ich specyfiką i nie będzie to już sprawiało problemu. Pamiętajcie również, że i Wasi nauczyciele uczą się tej formy pracy zdalnej. Bądźmy dla siebie wyrozumiali i grzeczni.

„Grzeczność nie jest rzeczą ani łatwą, ani małą. Niełatwą…” – przypomnę w tym miejscu za mistrzem Adamem Mickiewiczem naukę Sędziego o grzeczności. 😊

Głowa do góry w tym trudnym czasie 😊 Życzę Wam wszystkim dużo zdrowia, miłej i owocnej pracy w nauczaniu zdalnym i do szybkiego zobaczenia w szkole!

Iława, 16 listopada 2020r.                                                            Aleksandra Skubij, Dyrektor Szkoły

                                                                     

Kodeks Pracy Zdalnej w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie

 1. Pilnuj spotkań z nauczycielem. Zapisuj – skorzystaj z kalendarza dnia/tygodnia. Wypisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia oraz czas, jaki na to przeznaczysz.
 2. Sprawdź, czy komputer lub tablet (kamerka i głośnik) działają.
 3. Jeśli pracujesz samodzielnie, zaplanuj, kiedy rozpoczniesz naukę, kiedy zrobisz przerwę, kiedy skończysz.
 4. Jeśli inni domownicy są w mieszkaniu, poinformuj członków rodziny, że rozpoczynasz naukę online i oczekujesz, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał.
 5. Podczas lekcji włącz kamerę, a mikrofon włączaj, kiedy poprosi Cię o to nauczyciel.
 6. Wyobraź sobie, że zapraszasz szkołę do swojego pokoju, przygotuj miejsce pracy, zadbaj o przydatne materiały oraz swój wygląd. Przygotuj się – zadbaj o porządek na biurku, usuń przedmioty, które Cię rozpraszają i przewietrz pokój. Wyłącz telefon i telewizor. Niech nic Cię nie rozprasza podczas lekcji.
 7. Aktywnie korzystaj z przerw między lekcjami – gdy poczujesz zmęczenie lub dekoncentrację, wstań, pogimnastykuj się, zaczerpnij świeżego powietrza. Unikaj korzystania z telefonu i komputera w trakcie przerwy – to angażuje i ciężko będzie wrócić do nauki.
 8. Nie odkładaj zadań na później, pracuj systematycznie.
 9. Zaangażuj się – każdy uczeń ma obowiązek wykonywania poleceń nauczyciela, po to by praca zdalna przyniosła efekty.
 10. Pamiętaj, że Twoje zaangażowanie świadczy o dojrzałości i odpowiedzialności – od Twojego podejścia i dyscypliny zależy, jak poradzisz sobie z zadaniami.
 11. Zdrowo się odżywiaj – pij dużo wody (mózg to lubi), jedz regularnie i często. Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce). Unikaj słodyczy i słodkich napojów.
 12. Pamiętaj o bezpieczeństwie w sieci i higienie pracy.
 13. Jeśli masz problem, poproś o pomoc swojego nauczyciela za pośrednictwem aplikacji, którą Ci wskazał.
 14. Współpracuj z innymi – ciągle przecież możecie działać razem.

Kodeks pracy zdalnej w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie został opracowany w listopadzie 2020r. przez Samorząd Uczniowski (opiekunki: Magdalena Olszewska i Rosemary Wisniewski) oraz Zespół Prawa Wewnątrzszkolnego (koordynator Wioletta Karwat).