Mobilne Laboratorium TPU – otwarcie edukacyjnej wystawy interaktywnej w naszej szkole

Mobilne Laboratorium i Strefa Kreatywności to oferta edukacyjna przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ukrainy i ukraińską Małą Akademią Nauk, aby wspierać edukację i rozwój dzieci polsko-ukraińskich. 

Pierwsza taka wystawa w Polsce została uroczyście otwarta 15 listopada 2023 r. przez prezeskę Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy, Weronikę Marczuk i sponsora firmę Grundfos w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie. 

Celem Mobilnego Laboratorium i towarzyszącej mu Strefy Kreatywności jest zwiększenie dostępu do edukacji, zwłaszcza dla dzieci pozbawionych możliwości nauki, uchodźców z Ukrainy, dzieci w międzynarodowych klasach edukacyjnych. Zależy nam na zwiększeniu motywacji dzieci i młodzieży do nauki poprzez pokazanie im niezwykłości i innowacyjności edukacyjnego świata.

Do Iławy Mobilne Laboratorium TPU przyjechało na zaproszenie nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika – Pauli Lubeckiej, Agnieszki Prass, Martyny Wyżlic. Oferta interaktywnej wystawy edukacyjnej skierowana jest do uczniów wszystkich iławskich szkół i mieszkańców miasta. Miejsce wystawy to Aula im. Mikołaja Kopernika w iławskiej Jedynce. 

„To nie przypadek, że w tym miejscu postanowiłyśmy zorganizować mini Centrum Nauki Kopernik, bo Jedynka to miejsce, w których młodzi mogą rozwijać kreatywności i innowacyjności” – Agnieszka Prass

W otwarciu wystawy Mobilnego Laboratorium TPU wzięli udział zaproszeni goście:

Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Bernadeta Hordejuk

Zastępca Burmistrza Miasta Iława, Dorota Kamińska

Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie, Michał Młotek

Dyrektor Iławskiego Centrum Usług Wspólnych, Renata Kamińska

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Iławie, Beata Niksa- Żubertowska, zastępcy dyrektora SP1 Elżbieta Trzcińska, Krzysztof Kasprowicz

Radni Rady Miasta, Tomasz Woźniak, który poprowadził otwarcie wystawy oraz Ewa Jackowska 

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 w Iławie, Katarzyna Jarmołowicz, Elżbieta Nawotka

Rada Pedagogiczna SP1, Samorząd Uczniowski

Wystawę otworzył występ muzyczny uczennicy Jedynki, Hanny Grosz z klasy III a, która wykonała na skrzypcach „Kangurka”.

Mobilne Laboratorium to interaktywna wystawa składająca się z 12 eksponatów, ukazujących najatrakcyjniejsze zjawiska z najważniejszych dziedzina nauki – biologii, fizyki i matematyki. Laboratorium towarzysz Pracownia – Strefa Kreatywności miejsce, w którym nowoczesna edukacja staje się faktem. Atrakcyjne zadania, przed którymi stają odwiedzający, pozwalają uruchomić kreatywność, rozwijać umiejętność współpracy oraz samodzielnego rozwiązywania problemów. Strefa zawiera 21 zestawów kreatywnych z instrukcjami do wykonywania eksperymentów samodzielnie lub wspólnie. W Pracowni można budować i testować prototypy rakiet, tworzyć skomplikowane konstrukcje. Te działania budują pewność siebie uczniów, poczucie własnej wartości oraz stymulują chęć dalszego rozwoju intelektualnego. Pracownia może stać się dla wielu osób również wielką inspiracją do wyboru ścieżki kariery. Sukces w realizacji zadań o charakterze technicznym czy konstruktorskim może być tym kluczowym momentem, w którym stwierdzą, że to właśnie nauki inżynierskie są ich powołaniem oraz życiową pasją!

Agnieszka Prass

Poprzedni artykułKlasa 2 c z wizytą w bibliotece
Następny artykułNa wystawie Rafała Sowińskiego