Kochasz dzieci, nie pal śmieci. OZE szansą na czyste powietrze

W poniedziałek 16 października uczniowie klas 3c, 2c, 5b, oraz 6d  uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w ramach kampanii edukacyjnej w zakresie szkodliwości palenia śmieci pt. „Kochasz dzieci, nie pal śmieci!”.

            Uczniowie poznali konsekwencje szkodliwości palenia śmieci w piecu domowym, przypomnieli zasady segregowania surowców wtórnych i śmieci. Warsztaty prowadził Pan  Jerzy Wasilewski z Fundacji Edukacyjnej Promyk Energii.

Po krótkiej prelekcji uczniowie zapoznali się z działaniem Mobilnej Platformy Edukacyjnej OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Jest to zestaw urządzeń umieszczonych na przyczepce samochodowej. Zadaniem każdego z nich jest pozyskanie energii elektrycznej i cieplnej ze słońca, wiatru i powietrza (za pomocą panelu fotowoltaicznego, kolektora słonecznego, turbiny wiatrowej i pompy ciepła).

            Dla naszego dobra pamiętajmy, ze spalanie tworzyw sztucznych nie powoduje ich unicestwiania, lecz wyłącznie zmianę ich postaci; przechodzą one w bardzo niebezpieczne substancje, (które przez pewien czas krążą w powietrzu (skąd je wszyscy wdychamy), a potem opadają do gleby, z której dostają się do roślin, zwierząt i w końcu z żywnością trafiają na nasze talerze.

            Zadbajmy wszyscy o to abyśmy żyli w czystym środowisku i nasze dzieci miały szanse na szczęśliwe życie bez chorób.

Wioletta Karwat

Poprzedni artykułJesienna integracja i edukacja w klasie VId
Następny artykułŚlubujemy! -uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej