Ogólnopolski Test Dysleksji 2023

W ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszym Ogólnopolskim Teście Dysleksji!

Jest to wydarzenie bezpłatne, adresowane do uczniów szkół podstawowych i średnich, od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż. Do rozwiązania testu wystarczy smartfon z dostępem do internetu.

Ideą Ogólnopolskiego Testu Dysleksji jest wykrycie symptomów dysleksji na możliwie wczesnym etapie. Wysoki wynik należy potraktować jako sygnał, że warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tylko tam uczeń może zostać przebadany pod okiem specjalistów, którzy postawią diagnozę i (w przypadku stwierdzenia dysleksji) wystawią odpowiednie zaświadczenia. Taki dokument uprawnia m.in. do pisania Egzaminu Ósmoklasisty i matur na specjalnych warunkach, dostosowanych do wymagań ucznia z dysleksją.

Wykonanie testu zajmuje nie więcej niż 10-15 minut, a uczeń od razu pozna swój rezultat. Będzie to wyrażone w procentach prawdopodobieństwo posiadania dysleksji wraz z komentarzem identyfikującym Twoje trudności oraz podpowiadającym dalsze kroki.

Ogólnopolski Test Dysleksji nie zastępuje wizyty w poradni psychologiczno-pedagogicznej, ale może stanowić sygnał do tego, że warto skonsultować się ze specjalistami. Dysleksji nie trzeba się bać ani wstydzić. U wielu znanych osób stwierdzono to zaburzenie i wyraźnie widać, że nie przeszkodziło im w odniesieniu sukcesu.

– Wielu uczniów dowiaduje się zbyt późno, że mogą mieć dysleksję. Z tego powodu osiągają na przykład gorsze rezultaty na Egzaminie Ósmoklasisty lub na maturze, ponieważ podlegają ocenie na zasadach jednakowych z ogółem uczniów – mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji. – U podstaw Ogólnopolskiego Testu Dysleksji leży zapobieganie takim sytuacjom.

Już teraz wejdź na stronę: link

inf. zday.pl

Poprzedni artykułJesienne zabawy kreatywne w klasie 2c
Następny artykułWycieczka V c