Język polski w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie

Klasa VIIIB skorzystała z zaproszenia MBP w Iławie na wystawę, której bohaterem jest Stanisław Lem i jego twórczość. Biblioteka na stronie fb zachęca: „Wystawa powstała w setną rocznicę urodzin Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego powieści i opowiadania, zaliczane są do kanonu literatury światowej. Przetłumaczono je na ponad czterdzieści języków i wydano w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. „Solaris”, „Głos Pana”; „Cyberiada” czy „Bajki Robotów” to tytuły, które były i są nadal inspiracją dla pisarzy, twórców kina i teatru. Ekspozycję można obejrzeć w holu Biblioteki Głównej do końca czerwca, na ulicy Jagiellończyka 3, a składają się na nią: książki, audiobooki, zdjęcia oraz informacje biograficzne.”

Uczniowie wcześniej obejrzeli film „Solaris”, który powstał w oparciu o książkę S. Lema. Klasa z zainteresowaniem wysłuchała słów odczytanych głośno z przygotowanych plansz ekspozycji.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się cytaty utworów Lema, które młodzież próbowała interpretować, odnosząc do ich współczesnej sytuacji i ogólnej wiedzy o świecie:

  • „Normalny człowiek jest istotą wysoce nielogiczną i w tym jego człowieczeństwo” /”Pokój na Ziemi”/,
  • „Natura nie tworzy ani ocen, ani wartości” /”Niezwyciężony”/,
  • „Sen jest tylko tam, gdzie istnieje także jawa, do której można powrócić” /”Bajki robotów”/
    #Lem#mbpwiławie#wystawa#RokStanisławaLema