Dzięki zaproszeniu naszego absolwenta, Michała Młotka w piątek, 21 lutego w dniu Święta Szkoły m.in do naszej szkoły przyjechał Kazimierz Brakoniecki – poeta, eseista, krytyk literacki, redaktor, animator kultury – pochodzący z Warmii i Mazur, urodzony w Barczewie.
To autor kilkudziesięciu książek, głównie poetyckich i autobiograficzno-eseistycznych oraz tłumaczeń z poezji francuskiej. Jest też pierwszym redaktorem pisma „Borussia”. W utworach tego poety dostrzegamy opisy wielokulturowości naszego regionu, również wielu tragicznych przeżyć, które powstały po licznych przesiedleniach „na ziemie zachodnie” po II wojnie światowej. Jest laureatem nagród za twórczość kulturalną i literacką, m.in. paryskiej „Kultury”, Orfeusza Mazurskiego, Lindego.
Gdybyś nie miał języka, mówiłby w tobie obłok
albo chmury dyszące nad brzozą i olchą,
stukające ociemniałą laską olbrzyma
w napiętą skórę wiejskich samotnych domów,
nasłuchujących w środku i uciekających na zewnątrz. […]
Gdybyś nie miał języka, mówiłby w Tobie obłok
wypełniony świeżą materią pustki i miejsca, nostalgii i pamięci. […]
/K. Brakoniecki „Pustka. Obłok (1901,1902). Ferdynand Ruszczyc” z tomu „Obrazy polskie” 2017r./
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Obecność poety Kazimierza Brakonieckiego przypomniała nam, jak ważna jest tożsamość i dbanie o ważny element dziedzictwa, jakim jest język ojczysty.
Spotkanie w naszej szkole było krótkie, poeta pozostawił nam prezent: swoją książkę „Warmiński budda” z dedykacją. Została umieszczona w bibliotece szkolnej.
AS