Naukowy zawrót głowy, czyli 75 lat iławskiej „Jedynki”

W piątek, 21 lutego 2020 roku z okazji 547. urodzin Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 1 w Iławie uroczyście obchodzono coroczne Święto Szkoły oraz rozpoczęto obchody 75 – lecia „Jedynki”.
Goście zostali przywitani montażem słowno muzycznym poświęconym Stanisławowi Moniuszce. W ubiegłym roku obchodziliśmy dwusetną rocznicę tego wydarzenia. Nasza uczennica,  Zosia Kwietko-Bębnowska jest autorką montażu. Przygotowała go wcześniej na konkurs organizowany przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską „Wygraj i zostań aktorem w spektaklu operowym Straszny Dwór. Sprawdź, co wiesz o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki”, gdzie zajęła I miejsce. W koncercie podczas tegorocznego Święta Szkoły towarzyszyli jej: Zofia Kowalewska – skrzypce, Filip Kulkowski-gitara, Klaudia Czogała – w roli Stanisława Moniuszki.
Oficjalnie piątkową uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu Polski i złożenia przez harcerzy kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, który znajduje się przed budynkiem szkoły.
Uroczystość prowadziły uczennice, członkinie Samorządu Uczniowskiego: Aleksandra WolskaJulia Gnaczyńska. One przypomniały, że 19 lutego 1473 roku w Toruniu przyszedł na świat wybitny polski astronom Mikołaj Kopernik. Nasz patron był nie tylko astronomem, ale i ekonomistą, strategiem, lekarzem, tłumaczem, prawnikiem, filozofem, matematykiem i kanonikiem. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię tak wielkiego Polaka. Niejeden z nas chciałby osiągnąć choćby cząstkę tego co Mikołaj Kopernik. Jego wiekopomne osiągnięcia są dla nas drogowskazem w zdobywaniu wiedzy i odkrywczych poszukiwań. Dla uczczenia dzisiejszego święta uczniowie iławskiej „Jedynki” zaprezentowali projekt edukacyjny, zostały podane wyniki konkursów o Mikołaju Koperniku- wiedzowego i plastycznych, wysłuchano także występu szkolnego chóru, obejrzano występy taneczne, posłuchano piosenek w wykonaniu utalentowanych uczennic i zespołów klasowych.

Gości powitała dyrektor szkoły, Aleksandra Skubij. Rozpoczęła od przedstawicieli organu prowadzącego szkołę: Wiceburmistrz Miasta Iławy,   Dorotę Kamińską i Przewodniczącego Rady Miasta Iławy, pana Michała Młotka Absolwenta „Jedynki”, następnie: Wójta Gminy Iława, Krzysztofa Harmacińskiego, Dyrektor Miejskiego  Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Renatę Kamińską, Przewodniczącą Rady Rodziców – Magdalenę Grządzielę, Wiceprzewodniczącego rady Rodziców – Mariusza Gołębiewskiego, Prezes związku zawodowego ZNP – Iwonę Gawińską, Dyrektor Szkoły  Podstawowej Nr 3 Grażynę Stolarską, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4  Iwonę Piankowską, Wicedyrektor  Szkoły Podstawowej Nr 5 Małgorzatę Stępkowską, Dyrektorki z Przedszkoli: nr 3 – Alicję  Brzezińską, nr 4 – Jolantę  Stanisławską, nr 5 –  Krystynę Gogolin, nr 6 – Gabrielę Kamińską, Wicedyrektora Zespołu Szkół  Ogólnokształcących  – Stanisława Kożuchowskiego, Wicedyrektorów  Zespołu Szkół  Im. Konstytucji  3 Maja – Małgorzatę Janiszek i Mariusza Wolańskiego oraz niezawodnych Przyjaciół Szkoły, na których „Jedynka” zawsze liczyć: Stanisława Michalewskiego „MISTRA”, Zbigniewa Tomaszewskiego TOMCOLOR, Krzysztofa Langowskiego i Michała Brulińskiego z K2 EKO-MILK, Mieczysława Olszewskiego MUZEAL, Mariusza Skubija Salon Optyczny „Exclusive”, Tomasza Bigusa Agencja Reklamowa bigusinspiracje.eu, Pawła Hładyszewskiego z żoną Joanną PEN-artykuły biurowe, Jana Michalewskiego, Bartosza Klubę, Krzysztofa Badaszewskiego.
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Dlatego ogromnie się cieszę – kontynuowała dyrektor A. Skubij, – że przyjął nasze zaproszenie rzadki gość. Serdecznie witam pana Kazimierza Brakonieckiego – poetę, eseistę, krytyka literackiego, redaktora, animatora kultury – pochodzącego z Warmii i Mazur, urodzonego w Barczewie. To autor kilkudziesięciu książek, głównie poetyckich i autobiograficzno-eseistycznych oraz tłumaczeń z poezji francuskiej. Jest też pierwszym redaktorem pisma „Borussia”. W utworach tego poety dostrzegamy opisy wielokulturowości naszego regionu, również wielu tragicznych przeżyć, które powstały po licznych przesiedleniach „na ziemie zachodnie” po II wojnie światowej. Jest laureatem nagród za twórczość kulturalną i literacką, m.in. paryskiej „Kultury”, Orfeusza Mazurskiego, Lindego.
Przed nami różne występy, pokazujące naukę przez zabawę, m.in. występ zespołu wokalnego przeniesie nas w drogę do gwiazd, posłuchamy wrażeń z udziału naszych uczniów w Ogólnopolskim Turnieju Maszyn, posłuchamy rozmowy rekrutacyjnej na studia, w której aż gęsto będzie od polskich nazw geograficznych. Żonglowanie, ekologia to tematy, których dziś nie zabraknie. Podczas części artystycznej do nauki zachęcać dziś nas będzie szczególna para, bo sam Mikołaj Kopernik i Maria Skłodowska – zapowiedziała dalszą część uroczystości dyrektorka szkoły.

W lutym, w naszej szkole, odbyły się różne konkursy o Patronie: zorganizowany przez pana Marcina Michalskiego Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku oraz konkursy plastyczne zorganizowane przez panie Ewelinę Sagan i Agnieszkę Prass. Zwycięzcom nagrody wręczyły pani Wiceburmistrz Miasta Iławy – Dorota Kamińska i pani dyrektor szkoły.
Pani Elżbieta Kowalska przedstawiła wyniki konkursu o życiu Mikołaja Kopernika. Panie: Agnieszka Prass oraz Ewelina Sagan przedstawiły wyniki konkursów plastycznych.

Konkursie Wiedzy o Mikołaju Koperniku uczniowie zajęli:
I m. klasa VII b: Zosia Kwietko-Bębnowska, Miłosz Jankowski, Kacper Ząbecki
II m. klasa VII a: Jan Błaszkowski, Marek Czajkowski, Antonoina Dąbrowska
III m. klasa V d: Kacper Kosiński. Max Zieliński, Mateusz Płaszczyk.

W konkursie plastycznym dla kl. I – III ,,Mikołaj Kopernik – patron szkoły” nagrodzono: I miejsce – Zofia Chyżyńska kl. III c, II miejsce Agata Gabriel kl.IIIa, III miejsce Wiktoria Bolewska kl. IIIb, wyróżnienia: Maria Hawrylicz kl. I c i Marta Lewandowska kl. II a.

W konkursie plastycznym „Sceny z życia i pracy Mikołaja Kopernika” dla klas V i VI nagrodzono: I miejsce Natalia Rucińska VI b, II miejsce Zuzanna Podlińska V d, III miejsce Piotr Kuba V b, wyróżnienie: Filip Jasiński i Igor Mówiński V b.

W konkursie dla klas VII i VIII najciekawsze projekty „Logo Święta Szkoły” przygotowali: I miejsce Izabela Abramowska VIIa, II miejsce Patryk Brejdakowski VIIa, III miejsce Michalina Kasprowicz VIIb, wyróżnienia: Małgorzata Halińska VIIIb, Antonina Dąbrowska VIIa.

Potem nastąpił ważny moment piątkowej uroczystości – wykład seminaryjny pana Michała Młotka, absolwenta Jedynki, na temat: „Szkoła w przestrzeni miasta. Wybrane wątki z historii iławskiej „Jedynki”. Pani dyrektor przywitała pana Michała Młotka jako Przewodniczącego Rady Miasta Iławy oraz jako pasjonata historii Prus Wschodnich i II wojny światowej, poszukiwacza skarbów i odkrywcę historii, twórcę bloga fabryka-historii.pl, regionalistę, historyka, autora książek: „Tajemnice pogranicza”, „Noc patagonów, „Zapiski Hansa Heinricha”. Uczennice, zapowiadając jego wystąpienie dodały, że Michał Młotek jest jeszcze twórcą  podkastów historycznych i przewodnikiem lokalnych wycieczek.

Wykład nie trwał zbyt długo, ale był bardzo ciekawy, oprócz przypomnienia wydarzeń, które miały miejsce w Iławie tuż po 1945 roku, pan Michał Młotek przedstawił informację o zaskakujących faktach, do których udało mu się dotrzeć. Okazało się, że w budynku naszej szkoły nie tylko podczas II wojny światowej był zorganizowany lazaret (szpital wojskowy). Również podczas I wojny światowej szkoła była wykorzystywana w tym celu – prawdopodobnie dlatego ten budynek ocalał podczas II wojny jako jeden z nielicznych w Iławie. Dodatkowym zaskoczeniem jest fakt, że czterej lekarze i zespół pielęgniarski, którzy pomagali żołnierzom podczas I wojny byli Amerykanami. Podczas I wojny światowej tylko w dwóch miejscach amerykańscy lekarze pełnili służbę, jednym z nich była Iława. Pan Michał Młotek obiecał, że kiedy nagra podkast na ten temat, przekaże nam do niego link, umieścimy go wówczas na stronie naszej szkoły.

Dyrektor szkoły, Aleksandra Skubij wraz z wicedyrektor Aurelią Waruszewską wręczyły gościom pamiątkowe statuetki. Oprócz gości powitanych na wstępie statuetki otrzymali obecni na uroczystości nauczyciele i pracownicy emerytowani szkoły.
Część oficjalną Święta Szkoły zakończył odśpiewany przez wszystkich hymn szkoły.

W nieznanej przestrzeni daleko od Ziemi krążą swym torem planety,
spadają gwiazdy, widział je każdy
warkocze ciągną komety.
Część artystyczną prowadzili Janek KlinickiAntonina Dąbrowska, wcielając się w postać Mikołaja Kopernika i Marii Curie – Skłodowskiej. Jako pierwszy zapowiedzieli chór szkolny pod kierunkiem pani Magdaleny Kawali w piosence „Droga do gwiazd” z filmu „Pan Kleks w kosmosie.”
Ta technika… Trudna sprawa!
Dzisiaj każdy o tym gada.
To jest trendy, to jest cool…
Pismo techniczne, turbiny wiatrowe
U nas jest już wszystko gotowe.
Uczniowie klas VI Natalia Rucińska, Maciej Kwietko-Bębnowski oraz Szymon Majewski pod opieka pana Wojciecha Kopczyńskiego wykonali turbinę wiatrową i wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Maszyn. Podczas eliminacji okręgowych w Gdańsku zajęli 6 miejsce wśród 17 drużyn. W trakcie uroczystości zaprezentowali swoją turbinę i opowiedzieli o konkursie, w którym wzięli udział.
Matematyka to jest nauka,
która szybko wpada do ucha.
Taki jest refren mojego wiersza:
MATEMATYKA ZAWSZE JEST PIERWSZA.
Występ taneczny pt.: „Figury geometryczne” zaprezentowały uczennice Samorządu Szkolnego przygotowane przez panią Magdalenę Olszewską. Uczniowie klasy VII b Miłosz Jankowski, Filip Kwietniak oraz Jan Klinicki wystąpili w skeczu „Miasta polskie”. Uczennice klasy VI c:  Wiktoria Ratajczak oraz Agata Józefowicz zaprezentowały swoje umiejętności w żonglowaniu. Żonglowanie to nie tylko świetna zabawa, ale także poprawa funkcjonowania mózgu, a co za tym idzie wspomaganie uczenia się.
Ekologia- mądre słowo, a co znaczy- powiedz, sowo?
Sowa chwilę pomyślała i odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach, lasach, rzekach, ludziach, ptakach. Mówiąc krótko, w paru zdaniach, o wzajemnych powiązaniach między nami, bo to wszystko to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować” – powiedziała mądra sowa.
Piosenkę ekologiczną „Ziemia- to wyspa zielona” wykonali uczniowie klasy II a przygotowani przez panią Elżbietę Trzcińską. Na zakończenie zaplanowany został pokaz mody ekologicznej. Stroje zostały przygotowane przez uczniów z pomocą rodziców. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Ewelina SaganSabina Potocka.
Więc uczcie się młodzi
Zabawę z pracą godzić
Bo to jest potęgi klucz
Baw się dobrze i dobrze ucz.
Ucz się godności i ucz się szacunku
Ucz się historii i ucz rysunków
Geografii, a też matematyki
Zrób coś z pracotechniki.
Więc, jeśli możesz stary
Mierz swe siły na zamiary
Lecz jeśli błąd by w tym był
To mierz zamiar podług sił.

Pani dyrektor Aleksandra Skubij podziękowała uczniom i ich opiekunom za przygotowanie święta szkoły. Poświęcili oni wiele czasu i pracy, by przygotować ten występ. Pani dyrektor poprosiła opiekunów uczniów o wystąpienie, swoje słowa podziękowania skierowała do nauczycieli: Magdaleny Kawali, Magdaleny Olszewskiej, Eweliny Sagan, Sabiny Potockiej, Elżbiety Trzcińskiej, Agnieszki Prass, Marcina Michalskiego, Wojciecha Kopczyńskiego, Krzysztofa Kasprowicza,  Małgorzaty Kłodawskiej, Wioletty Karwat, Elżbiety Kowalskiej, Grzegorza Stramskiego, Ewy Jackowskiej, Iwony Makowskiej (wystawa pomocy w auli). Gości zaproszono na kawę i ciasto do auli szkolnej, zachęcając  do obejrzenia wystawy prac plastycznych w łączniku szkoły. W auli wyłożona była też „Księga pamiątkowa szkoły”, w niej goście wpisali swoje życzenia dla całej społeczności „Jedynki”.

/SP1, fot. W. Kopczyński, AP/

 

Poprzedni artykułKubusiowi Przyjaciele Natury
Następny artykułKazimierz Brakoniecki w „Jedynce”