Uczniowie Ib ozdabiali pierniki

dav

Pierwsze wzmianki jakie pojawiły się na temat wypiekw Polsce tzw. „piernego ciastka”, sięgają nawet XIII wieku. Najbardziej znanym polskim „pierniczanym miastem” jest oczywiście Toruń. Miasto, w którym urodził się patron naszej szkoły – Mikołaj Kopernik.

Bezapelacyjnie można stwierdzić, że od setek lat, toruńskie pierniki są uwielbiane przez dorosłych i dzieci. Co ciekawe, wielokrotnie w naszej historii piernik z powodzeniem sprawdzał się, jako narzędzie dyplomatyczne. W 1696 roku „piernym prezentem” udało się ułaskawić szwedzką komisję likwidacyjną w kwestii miejskich długów. Ich smak doceniała sama caryca Katarzyna. Piernikami zachwycali się także polscy królowie i książęta. Zafascynowany był nimi również Fryderyk Chopin, który to po swojej wizycie w Toruniu rozpisywał się na temat ogromnego wrażenia, jakie wywarły na nim toruńskie przysmaki.

Piękny, korzenny zapach piernika, jest jednym z zapachów kojarzących się ze zbliżającymi Świętami Bożego Narodzenia. 7 grudnia, w sali nr 18, mieliśmy okazję poczuć namiastkę świątecznej atmosfery. Uczniowie klasy I b, mogli z powodzeniem rozwijać swoje cukiernicze zdolności, ozdabiając kolorowym lukrem i cukrowymi posypkami piękne i pachnące, domowe pierniczki. Wszyscy z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem wykonali zadanie. Efekt wizualny robi wrażenie! Walory smakowe będziemy mieli okazję docenić podczas klasowego spotkania wigilijnego. 

Katarzyna Konopka

Poprzedni artykułZwycięstwo „Jedynki” w konkursie „Lekcja o Funduszach Europejskich V”
Następny artykułĆwiczenia czynią mistrza