Zawód geodeta pilnie poszukiwany

Uczniowie „Jedynki” rozpoczęli tydzień od wizyty w Pracowni Usług Geodezyjnych i Kartograficznych. Wycieczka rozpoczęła się od prezentacji biura i narzędzi, z którymi przyszły geodeta musi się zaprzyjaźnić. Naszym przewodnikiem i mentorem w tym dniu był pan Sebastian Józefowicz. Opowiedział nam o zawodzie, środowisku pracy, predyspozycjach, ścieżce edukacyjnej.  Przyszły pracownik powinien lubić matematykę, fizykę, biegle odczytywać i poruszać się w ustawach i rozporządzeniach, znać obsługę komputera i pracę na programach geodezyjnych. Wyobraźnia przestrzenna, odczytywanie i rysowanie znaków i symboli to jeden z podstawowych atutów przyszłego pracownika. Nieodzownym elementem jest również posiadanie prawa jazdy.

Następnym elementem było wyjście na zewnątrz i praktyczny pomiar działki z użyciem specjalistycznych urządzeń geodezyjnych z wykorzystaniem GPS – podstawowej nawigacji geodety. Uzyskane dane zostały zapisane na pendrivie (nieodzownym sprzęcie geodety), a na ich podstawie sporządzona została mapa miejsca. Tutaj bardzo pomocny okazał się komputer i znajomość specjalistycznego oprogramowania.

Ktoś, kto w przyszłości chce pracować w tym zawodzie powinien nie tylko umieć obsługiwać narzędzia geodezyjne –  listwa pomiarowa geodezyjna – łata, tachimetr, ale również komunikować się i współpracować w zespole.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki – to kolejny krok, aby zweryfikować swoją wiedzę o sobie, poznać środowisko pracy, porozmawiać o plusach i minusach wykonywanego zawodu, a w czerwcu złożyć dokumenty do wymarzonej szkoły. Życzymy, by każdy uczeń mógł w przyszłości powiedzieć, że jego pasja stała się zawodem.

/Beata Niksa/

Poprzedni artykułFestiwal Pieśni i Piosenki Polskiej „Wyśpiewać wolność”
Następny artykułKreatywność i zdolności manualne. Zawód: fryzjer.