„Twoje dane – Twoja sprawa”

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie w tym roku szkolnym bierze udział w IX edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych ,,Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”.

Program „Twoje dane – Twoja sprawa” – skierowany do szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ośrodków doskonalenia nauczycieli – jest systemowym projektem edukacyjnym Urzędu Ochrony Danych Osobowych realizowanym na skalę ogólnopolską. Rocznie przystępuje do niego ponad 300 placówek, które podejmują różne działania edukacyjne na rzecz upowszechniania wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności zarówno w szkołach w całej Polsce, jak i w lokalnych społecznościach. Statystycznie rocznie Program realizuje ok. 3 tys. nauczycieli oraz 40 tys. uczniów.

Edukacja dzieci i młodzieży, ale także ich rodziców, nauczycieli i społeczności lokalnych to jeden z głównych celów ogólnopolskiego programu edukacyjnego Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) dla szkół „Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”.

Realizowany od 9 lat projekt dowodzi, że ochrony danych osobowych można uczyć w różny sposób. Nie tylko omawiając te zagadnienia na godzinach wychowawczych, lekcjach polskiego bądź języków obcych czy zajęciach z takich przedmiotów, jak: podstawy przedsiębiorczości, matematyka albo technika.

Mamy nadzieję, że podjęty przez naszą szkołę szeroki program edukacyjny w temacie ochrony danych osobowych pozwoli naszym uczniom docenić wagę własnych i osób trzecich danych takich jak: imię i nazwisko, adres, numer telefonu, wizerunek czy informacji o chorobach w rodzinie, statusie finansowym rodziców itp.

/M. Michalski/

Poprzedni artykułŻywa lekcja historii pod hasłem „Niepodległa”
Następny artykułJesienne spotkania z podróżnikami