Jesienne spotkania z podróżnikami

dig

W ramach jesiennych spotkań z podróżnikami w tym roku naszą szkołę odwiedzili Piotr Strzeżysz oraz Arun Milcarz.

18 października zagościł u nas Piotr Strzeżysz, który od kilku lat podróżuje rowerem przez świat. Uważa, że „świat w podróży jawi się niczym baśń. Nagromadzenie pierwiastków magicznych i fantastycznych w drodze jest tak intensywne i częste, że po kilku dniach przestaje się traktować je jako coś osobliwego, uznając ich istnienie za pełnoprawną rzeczywistość, niewymagającą potwierdzania żadną racjonalną wiedzą.” Podróżnik kocha być w drodze, dlatego nie posiada swojego domu, nie wykonuje pracy zawodowej, a utrzymuje się z wydawania książek podróżniczych i fotografii. Pan Piotr był wielokrotnie nagradzany za swoje podróże – został laureatem Nagrody Kolosa, otrzymał Nagrodę Bursztynowego Motyla za książkę „Powidoki”. 

Na spotkaniu z młodzieżą w „Jedynce” opowiadał w jaki sposób utrzymuje się w czasie swoich podróży, o krajobrazie, zwierzętach i ludziach Ameryki Południowej. Przesłaniem spotkania było zachęcenie uczniów do nauki języków, a głównie języka angielskiego, który pomoże im porozumiewać się z ludźmi na całym świecie.

Następne spotkanie odbyło się 7 listopada z Arunem Milcarzem, który odwiedza naszą szkołę już od kilku lat. Podróżnik zajmuje się pisaniem książek podróżniczych i artykułów do czasopisma Kontynenty. Za książkę „Czad, w poszukiwaniu straconego…” otrzymał Nagrodę Magellana w kategorii najlepsza książka reportażowa. 

Tematem spotkanie była „Mistyczna Syberia”. Arun zabrał nas w świat magii i obrzędów ludności zamieszkującej Syberię, Baszkirów. Jego kamery nagrały jak mąż i ojciec gospodarstwa rolnego przeistacza się w szamana, do którego pielgrzymują ludzie z całej Rosji, aby im pomógł wyleczyć chorobę.

Podsumowaniem spotkania było przekazanie młodym ludziom myśli, że bardzo ważne jest poznanie swoich korzeni, które nas kształtują i wpływają na nasze przyszłe życie. 

/SP1/

Poprzedni artykuł„Twoje dane – Twoja sprawa”
Następny artykuł„Traper” na wycieczce w Toruniu