Świat jest okrągły i PI – ękny

14 marca – Międzynarodowego Dnia Liczby PI grupa uczniów naszej szkoły wyjechała do Olsztyna, by na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach poświęconych liczbie PI. Warsztaty dotyczyły układania Brył Platońskich, wykładu na temat Liczby Pi, pokazie koła robotyki, zwiedzania budynku i sal wykładowych uniwersytetu. Chętne osoby mogły też spróbować swoich sił w organizowanych konkursach. Wiktoria Szauer, uczennica klasy III e zajęła II miejsce w konkursie, który polegał na wypisaniu jak największej ilości cyfr występujących w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi. Liczba π, zwana też ludolfiną na cześć Ludolpha van Ceulena – stała matematyczna, która pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki. Liczba π jest definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Wyjazd zorganizowała Magdalena Olszewska – nauczyciel matematyki.

 

Poprzedni artykułKangur – matematyczne zmagania
Następny artykułSpołeczny savoir vivre, czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk