Ambroży Kleks na urodzinach u Mikołaja Kopernika, czyli Święto Szkoły

W sobotę, 17 lutego 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie odbyły się luroczystości Święta Szkoły z okazji 545. rocznicy urodzin Patrona.

Święto swoją obecnością uświetnili Burmistrz Miasta Iławy, Adam Żyliński, dyrektor MZOSiP oraz dyrektorzy iławskich szkół, przedszkoli i instytucji, przyjaciele szkoły, rodzice, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie.

Szkoła co roku w lutym obchodzi święto. Nie jest to przypadkowa data, bowiem 19 lutego 1473 roku w Toruniu przyszedł na świat wybitny polski astronom Mikołaj Kopernik – Patron szkoły. Jego osiągnięcia są dla uczniów drogowskazem w zdobywaniu wiedzy i odkrywczych poszukiwań. Dlatego dzieci dumne, że ich szkoła nosi imię tak wielkiego Polaka, uczciły jego pamięć, w tym roku przenosząc się w baśniowy świat niezwykłego czarodzieja, fikcyjnego bohatera opowieści napisanej przez Jana Brzechwę. Opowieści o Akademii prowadzonej przez pana Ambrożego Kleksa, w której zajęcia były niezwykłe i rozmaite, jak te, przygotowane przez uczniów iławskiego „Kopernika”.

Dzieci zaprezentowały projekty edukacyjne z różnych dziedzin nauki: z fizyki – pokaz baniek mydlanych, z języka polskiego projekt czytelniczy „Żywe okładki”, z chemii – wybuchowy pokaz.

Goście obejrzeli też pokaz taneczny z własną choreografią uczennicy, wysłuchali recytacji wierszy i piosenek w wykonaniu utalentowanych uczennic oraz szkolnego zespołu wokalnego, zobaczyli pokaz układania kostek Rubika, poznali wyniki konkursów o Mikołaju Koperniku – wiedzowego i plastycznego.

Wyjątkowym momentem było „pieczenie” przez wszystkich obecnych pierników z uczniem klasy pierwszej. Zebrani obejrzeli też pokaz, jak pierwszoklasiści piekli pierniki, którymi w czasie uroczystości poczęstowali gości.

Koordynatorem obchodów była Barbara Kastrau – Widłas, a uroczystość poprowadzili Mikołaj Kopernik i Ambroży Kleks, czyli Oliwia Winiewska i Mateusz Wasiewski z klasy III a.

Przed uczniami kolejny rok ciężkiej pracy po to, żeby znów mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami w różnych dziedzinach, krocząc śladem wybitnego uczonego.

Fot. Tomcolor, W.K.

Poprzedni artykułFinał Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku
Następny artykułPieczenie pierników na urodziny Mikołaja Kopernika