Spotkanie z przedstawicielką policji w naszej szkole

W ostatnim czasie naszą szkołę odwiedziła Pani aspirant Joanna Kwiatkowska z Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Głównym tematem spotkania i pogadanki z uczniami była odpowiedzialność prawna nieletnich. Pani aspirant dużo mówiła o prawach i obowiązkach jakie mają uczniowie, o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników, pracowników szkoły i innych ludzi, jak mają postępować gdy są świadkami agresywnych i przemocowych zachowań. Przypomniała również reguły obowiązujące w szkole i poza nią. Podczas spotkania dzieci poznały wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również zasady czego nie mogą i nie powinny robić korzystając z Internetu.

Policjantka poinformowała również o kategoriach zagrożeń:
✔ kontakt z niebezpiecznymi treściami;
✔ kontakt z niebezpiecznymi osobami;
✔ z przemocą rówieśniczą (cyberprzemoc);
✔ uzależnienie od Internetu.


Upomniała, że nie można:
✔ stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);
✔ rejestrować filmów i zdjęć wbrew czyjejś woli,
✔ publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;
✔ tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.


Jak wiadomo dla dzieci i młodzieży Internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy głównym i autonomicznym środowiskiem społecznego funkcjonowania, więc kwestia bezpieczeństwa korzystania z nowoczesnych technologii przez najmłodszych staje się coraz ważniejszym zagadnieniem wychowawczym.
Uważamy, że pogadanki profilaktyczne w dużym stopniu mogą przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Pogadanka z Panią aspirant dotycząca m.in. odpowiedzialności za niewłaściwe korzystanie z Internetu może także stanowić impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka. Jako pedagodzy i wychowawcy mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką np. w autobusie szkolnym, podczas przerw i w domu. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczynia się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów oraz głęboko w to wierzymy, że pozytywnie wpłynie na zachowanie dzieci w szkole i poza nią.
Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy przedstawicielce policji za wizytę w naszej placówce szkolnej.

M. Witkowska- Gałkus

Poprzedni artykułAndrzejki Va
Następny artykułPlakat z pozytywnym przesłaniem w języku angielskim