Narodowe Czytanie z Jedynką


Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja, polegająca na wspólnym czytaniu wybranej lektury. W tym roku, w związku z 200 rocznicą pierwszego wydania, wybrano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Akcję w Iławie przygotowały instytucje: Urząd Miasta Iławy, Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie, Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 3. Chętnych do czytania nie brakowało, a przyłączyć mógł się każdy, bo ideą akcji jest właśnie włączenie jak największej ilości osób we wspólne czytanie. 

Język mickiewiczowski do łatwych nie należy, zatem docenić należy zwłaszcza liczny udział młodzieży szkolnej.

Iławską „jedynkę” reprezentowało bardzo wielu uczniów i nauczycieli. Wielu odważyło się wystąpić, niektórzy oddali się słuchaniu. Mistrzowskim czytaniem popisała się nawet sama pani dyrektor Beata Niksa Żubertowska. Nie zabrakło też akcentu muzycznego w postaci pięknego wykonania klasycznego romantycznego utworu na skrzypcach przez szóstoklasistę Jakuba Kowalkowskiego.

Uczniowie, i ci, który wcześniej się przygotowywali i ci, którzy dołączyli spontanicznie do akcji, udowodnili, że wspólne czytanie buduje poczucie przynależności do społeczności szkolnej i regionalnej, a samo dzieło Mickiewicza, choć już tak odległe językowo, nadal ma moc oddziaływania. 

Wszyscy mogli otrzymać pamiątkową pieczątkę do własnych egzemplarzy książki, przypinkę           i coś słodkiego. 

M. Podgórska

Poprzedni artykuł83 rocznica wybuchu II wojny światowej
Następny artykułJedynka zbiera TALENCIAKI