Od 15 marca klasy I – III „Jedynki” będą pracowały hybrydowo

W informacji Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 marca br. czytamy: „Od wielu dni mamy do czynienia ze stałym wzrostem zakażeń. W ciągu ostatniego tygodnia zwiększyło się obłożenie łóżek covidowych. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 15,8 tys. zakażeń – to o ponad 4 tys. więcej przypadków niż tydzień wcześniej. Najgorzej – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Na Warmii i Mazurach średnia ta wynosi 57,4, na Pomorzu zaś – 44,6, a dalsza dynamika zachorowań jest niekorzystna. To dlatego podjęliśmy decyzję, żeby wprowadzić szczególne zasady bezpieczeństwa w tych regionach kraju.

Dotychczas w woj. warmińsko-mazurskim klasy I-III szkoły podstawowej pobierały naukę wyłącznie zdalnie. Od poniedziałku 15 marca w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim będą one mogły funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.”

W nawiązaniu do rozporządzenia MEN w tej sprawie, dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie przygotowała plan nauki hybrydowej dla uczniów najmłodszych klas. Trzynaście klas pierwszych, drugich i trzecich zostało podzielonych na tygodnie, w których będą realizowały naprzemiennie: jeden tydzień – naukę zdalną, drugi tydzień – naukę stacjonarną. Aby zmniejszyć ilość uczniów w szkole, w szatniach i na korytarzach oraz w innych częściach wspólnych (np. w toaletach) trzynaście klas I-III podzielone zostało na dwie grupy:

1. Tydzień pierwszy stacjonarnie (15.03 – 19.03.21r.) – klasy Ic, Id, IIb, IIc, IIIa, IIIb, IIIc
  2. Tydzień drugi stacjonarnie (22.03 – 26.03.21r.) – klasy Ia, Ib, IIa,IId, IIe, IIId

Nastąpiły też drobne zmiany w planach lekcji, wynikające z dążenia do takiego zorganizowania lekcji wf w sali gimnastycznej, aby dzieci z różnych klas nie odbywały zajęć razem. Rekomendowane są zajęcia na dworze, więc bardzo prosimy rodziców, aby, przygotowując dzieci do szkoły, wzięli to pod uwagę – prosimy o spakowanie stroju na wf odpowiedniego do pogody. Inne zmiany w planie dotyczą dodatkowych zajęć wf prowadzonych przez panią Paulę Lubecką we wszystkich klasach trzecich. O wszystkich szczegółowych zmianach rodzice i uczniowie zostaną powiadomieni przez wychowawców.

Przypominamy, ze na całym terenie szkoły obowiązują wewnętrzne procedury covid-19 oraz zasady sformułowane w przepisach ogólnopolskich. Na stronie www.gov.pl można odnaleźć m.in. następujące aktualne zasady i ograniczenia (https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia) :

OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ

1,5 METRA – MINIMALNA ODLEGŁOŚĆ MIĘDZY PIESZYMI

Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

• rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
  • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
  • osoby  z orzeczeniem o niepełnosprawności,  osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
  • osoby, które zakrywają usta i nos za pomocą maseczki.

ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH TYLKO ZA POMOCĄ MASECZKI

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju.

Nos  i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

• na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.

Szczegółowe dane nt. zasłaniania ust i nosa oraz informacje dot. wyjątków od tej zasady znajdują się w rozporządzeniu.

BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY – STOSUJ ZASADĘ DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa – DDMA+W, czyli:

Dystans
Dezynfekcja
Maseczka
Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

/AS, gov.pl/

Poprzedni artykułKonkurs „Wiosenne przebudzenie”
Następny artykułJak pięknie się różnić?