
W informacji Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 marca br. czytamy: „Od wielu dni mamy do czynienia ze stałym wzrostem zakażeń. W ciągu ostatniego tygodnia zwiększyło się obłożenie łóżek covidowych. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 15,8 tys. zakażeń – to o ponad 4 tys. więcej przypadków niż tydzień wcześniej. Najgorzej – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Na Warmii i Mazurach średnia ta wynosi 57,4, na Pomorzu zaś – 44,6, a dalsza dynamika zachorowań jest niekorzystna. To dlatego podjęliśmy decyzję, żeby wprowadzić szczególne zasady bezpieczeństwa w tych regionach kraju.
Dotychczas w woj. warmińsko-mazurskim klasy I-III szkoły podstawowej pobierały naukę wyłącznie zdalnie. Od poniedziałku 15 marca w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim będą one mogły funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.”
W nawiązaniu do rozporządzenia MEN w tej sprawie, dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie przygotowała plan nauki hybrydowej dla uczniów najmłodszych klas. Trzynaście klas pierwszych, drugich i trzecich zostało podzielonych na tygodnie, w których będą realizowały naprzemiennie: jeden tydzień – naukę zdalną, drugi tydzień – naukę stacjonarną. Aby zmniejszyć ilość uczniów w szkole, w szatniach i na korytarzach oraz w innych częściach wspólnych (np. w toaletach) trzynaście klas I-III podzielone zostało na dwie grupy:
- Tydzień pierwszy stacjonarnie (15.03 – 19.03.21r.) – klasy Ic, Id, IIb, IIc, IIIa, IIIb, IIIc
- Tydzień drugi stacjonarnie (22.03 – 26.03.21r.) – klasy Ia, Ib, IIa,IId, IIe, IIId
Nastąpiły też drobne zmiany w planach lekcji, wynikające z dążenia do takiego zorganizowania lekcji wf w sali gimnastycznej, aby dzieci z różnych klas nie odbywały zajęć razem. Rekomendowane są zajęcia na dworze, więc bardzo prosimy rodziców, aby, przygotowując dzieci do szkoły, wzięli to pod uwagę – prosimy o spakowanie stroju na wf odpowiedniego do pogody. Inne zmiany w planie dotyczą dodatkowych zajęć wf prowadzonych przez panią Paulę Lubecką we wszystkich klasach trzecich. O wszystkich szczegółowych zmianach rodzice i uczniowie zostaną powiadomieni przez wychowawców.
Przypominamy, ze na całym terenie szkoły obowiązują wewnętrzne procedury covid-19 oraz zasady sformułowane w przepisach ogólnopolskich. Na stronie www.gov.pl można odnaleźć m.in. następujące aktualne zasady i ograniczenia (https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia) :
OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ
1,5 METRA – MINIMALNA ODLEGŁOŚĆ MIĘDZY PIESZYMI
Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
Wyłączeni z tego obowiązku są:
- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
- osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
- osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
- osoby, które zakrywają usta i nos za pomocą maseczki.
ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH TYLKO ZA POMOCĄ MASECZKI
Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju.
Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!
Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:
- na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)
Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?
W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.
Szczegółowe dane nt. zasłaniania ust i nosa oraz informacje dot. wyjątków od tej zasady znajdują się w rozporządzeniu.
BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY – STOSUJ ZASADĘ DDMA+W
Skuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa – DDMA+W, czyli:
Dystans
Dezynfekcja
Maseczka
Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
Wietrzenie
Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.
Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.
/AS, gov.pl/