Razem na Święta 2020

„Razem na Święta” to akcja MEN, w której uczniowie są zachęcani do niesienia pomocy innym. „Jedynka” przystąpiła do tej akcji po raz trzeci. Chcemy, aby działania realizowane w ramach działań Szkolnego Klubu Wolontariatu, Samorządu Uczniowskiego i innych grup nieformalnych na terenie szkoły zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. 

W naszej szkole akcję koordynuje pani Wioletta Karwat. Ze względu na stan epidemii działania realizowane w ramach akcji „Razem na Święta” powinny mieć bezpieczny i odpowiedzialny charakter. Ważne jest zachowanie dystansu społecznego oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.  

Okres przedświąteczny to najlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, potrzebującym pomocy z naszych społeczności szkolnych i lokalnych – mówi pani Wioletta Karwat. – Sytuacja, w której się znajdujemy nie pozwala uczniom Szkolnego Klubu Wolontariatu  na prowadzenie wielu akcji charytatywnych, z których byliśmy dumni, szczególnie w okresie przedświątecznym. Dlatego prosimy  o pomoc i  zachęcamy  do przygotowania paczek świątecznych. Paczka może zawierać zawierać: kartkę świąteczną z  życzeniami, słodki upominek, kawę, herbatę czarną,   kosmetyki, artykuły chemiczne, żywność itp. z długim terminem ważności  

W zależności od ilości przekazanych darów podejmiemy z pedagogami decyzję, komu przekazać paczkę. Już dziś dziękujemy za okazanie serca! Przygotowane paczki, bądź artykuły luzem można zostawiać w bibliotece szkolnej lub przy sekretariacie do 16 grudnia 2020r.

Przykłady działań w ramach akcji „Razem na Święta”:

W ramach tej akcji MEN proponuje uczniom i nauczycielom następujące działania: 
•    wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi i przekazanie ich sąsiadom (np. wrzucenie do skrzynek pocztowych),
•    samodzielne przygotowanie słodkich upominków (np. pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów albo osób potrzebujących z najbliżej okolicy,
•    przygotowanie ozdób świątecznych dla osób z rodziny, najbliżej okolicy, przyjaciół, 
•    zaoferowanie pomocy osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach,
•    zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt,
•    przygotowanie kartek dla kombatantów i Rodaków na Kresach,
•    wsparcie organizacji oferujących pomoc Polakom i Polonii za granicą. 

Są to jedynie przykłady inicjatyw, które w okresie przedświątecznym mogą podejmować szkolne kluby i koła wolontariatu. Z pewnością pojawi się wiele różnych innych ważnych działań realizowanych przez uczniów i nauczycieli. 

Akcja organizowana jest przez MEN po raz trzeci. Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które wezmą udział w akcji, otrzymają pamiątkowy dyplom. 

#RazemNaŚwieta

/SP1, www.gov.pl/

Poprzedni artykułNauka zdalna w szkołach przedłużona do 3 stycznia 2021 r. Nowy kalendarz roku szkolnego.
Następny artykułZamkowe grube mury i wysokie wieże