Jaki to zawód?

sdr

W ramach realizacji doradztwa zawodowego uczniowie klasy 1a i 1b wzięli udział w konkursie pantomimicznym „Jaki to zawód?”.

Na początku uczniowie próbowali  zdefiniować pojęcie „Co to jest zawód?”. Samodzielnie określali znaczenie tego słowa, np. zawód to praca, którą wykonują ludzie…. Mieli możliwość opisania  w jakim zawodzie pracują ich rodzice. Podjęte działania ukierunkowane na poznawanie zawodów wykonywanych przez rodziców miały na celu wzbudzenie zainteresowania pracą zawodową rodziców, a tym samym wyrobienie szacunku i uznania dla ich codziennego wysiłku.

Przy pomocy specjalnych nakryć głowy, charakterystycznych dla danego zawodu,uczniowie odgadywali z jaką pracą jest związane. Następnie w grupach łączyli przedmioty, które są charakterystyczne dla danego zawodu. Uczniowie doskonale się przy tym bawili.

Celem takich zajęć było wyrobienie umiejętności określania, na czym polega praca zawodowa rodziców i innych członków rodzin oraz umiejętność dostrzegania znaczenia tej pracy dla innych. Takie działania związane z doradztwem zawodowym dla uczniów klas młodszych są podstawą działań ukierunkowanych na uświadomienie jak ważnym elementem w życiu każdego człowieka jest praca.

Elżbieta Trzcińska

 

Poprzedni artykułCykl „Spotkania z książką” rozpoczęty
Następny artykułPasowanie na ucznia „Jedynki”