Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

W sobotę, 8 września 2018 roku w Galerii przy miejskim Ratuszu odbyło się Narodowe Czytanie organizowane przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie i Miejską Bibliotekę Publiczną pod Patronatem Burmistrza Miasta Iławy. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wydarzenie miało charakter patriotyczny i biało-czerwoną oprawę.

Tegoroczne Narodowe Czytanie otworzyły panie: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 – Aleksandra Skubij i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Kinga Groszkowska. Fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego odczytywali zaproszeni: uczniowie i rodzice, nauczyciele, dyrektorzy innych szkół, urzędów miasta, gminy i powiatu oraz chętni mieszkańcy. Gościliśmy m.in.  Bernadetę Hordejuk – radną sejmiku, która od lat uczestniczy w Narodowym Czytaniu, Jolantę Jarocką – wicedyrektora SP3, Krystynę Gogolin – dyrektora Przedszkola nr 5, Adama Żylińskiego – burmistrza Iławy, Romana Groszkowskiego – dyrektora liceum, Wojciecha Szymańskiego – przewodniczącego Rady Miasta Iławy.

Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości „Narodowe Czytanie” zostało wzbogacone o „Antologię Niepodległości” – fragmenty 44. dzieł literackich, które stanowią przekrojowy obraz literatury i kultury Polski. Jedna z powieści wymienionych w spisie to dzieło Henryka Sienkiewicza pt. „Potop”. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie zaproponowała wszystkim miłośnikom „Potopu” (bez względu na wiek) wzięcie udziału w quizie – jak dobrze znasz „Potop” Henryka Sienkiewicza pod tytułem „Czasem więcej słowem można wskórać niźli orężem.”

Osoby biorące udział w quizie, po udzieleniu odpowiedzi na 3 pytania, otrzymywały dyplom i tytuł eksperta znajomości dzieła Sienkiewicza.

Spotkanie uatrakcyjniły występy najmłodszych uczniów, którzy tańczyli krakowiaka, śpiewali oraz recytowali wiersze. Uczniowie klas drugich zebrali rzęsiste brawa od rozbawionej i jednocześnie wzruszonej widowni. Krakowiaka przygotowali pod okiem pani Teresy Bagniuk oraz Pauli Lubeckiej. Polską rytmiczną piosenkę o krakowiaku zaprezentowali uczniowie przygotowani przez panie Ewelinę Sagan i Sabinę Potocką.

Każdy czytający mógł wpisać się do Księgi Pamiątkowej. Jak co roku Kancelaria Prezydenta przysłała okolicznościowy stempel, który został wbity do każdego przyniesionego przez mieszkańców Iławy prywatnego egzemplarza „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Było wielu chętnych: młodszych i starszych. Nad kolejnością i płynnością czytania czuwała pani Beata Kamińska z biblioteki szkolnej. Bardzo pomocni okazali się przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani Grażyny Fiałek.

Wśród wielu niespodzianek dla osób czytających i gości spotkania MBP przygotowała certyfikaty, biało-czerwone tulipany, zakładki – klips z orłem, znaczki okolicznościowe, breloczki do samodzielnego złożenia.

Dla najmłodszych były biało-czerwone zakładki, które należało ozdobić. Przygotowano też sztalugi, na których dzieci malowały tylko w patriotycznych barwach na temat: „Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie.” 

Oprócz rodziców naszych uczniów, uczniów i zaproszonych gości, fragmenty „Przedwiośnia” czytali przypadkowi mieszkańcy Iławy. Nie obyło się Narodowe Czytanie bez grupy naszych nauczycieli: – pań: Ewy Węglerskiej, Agnieszki Prass, Justyny Wasilewskiej, Elżbiety Kozłowskiej, Beaty Niksy i Jolanty Michalewskiej.  Szkoła jak co roku przygotowała mini kawiarenkę również z akcentem biało-czerwonym – pysznym ciastem z polskich jabłek.  Przy kawiarence krzątały się panie: Agnieszka Wrzesińska i Marta Maciąg.

Fot. A.P. 

Poprzedni artykułRozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Następny artykułNasze śniadanie z Radiem Zet