Poczet szkoły na uroczystościach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Członkowie pocztu sztandarowego naszej szkoły: Filip Rynkowski, Adrian Jasik, Zuzanna Jankowska, Sandra Wiśniewska i Magdalena Dreszler oraz dyrektor Aleksandra Skubij uczestniczyli dziś w powiatowych uroczystościach z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, oddając w imieniu społeczności szkolnej hołd walczącym i poległym Polakom za naszą wolność.

„79 lat temu – 1 września 1939 r. – bez wypowiedzenia wojny, III Rzesza Niemiecka zaatakowała Rzeczpospolitą na całej długości granicy między obydwoma państwami. Tego dnia na Polskę, działając zgodnie z planem Hitlera, napadła od południa także armia słowacka. Wojsko Polskie, mimo ogromnej dysproporcji sił, od początku stawiało bohaterski opór, licząc na rychłą pomoc zbrojną aliantów zachodnich.

Symbolicznym początkiem II wojny światowej stał się ostrzał polskiej składnicy tranzytowej Westerplatte w Gdańsku przez niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”. Żołnierze polscy w heroicznym oporze wytrwali na Westerplatte do 7 września – atakowani z lądu, ostrzeliwani z morza i bombardowani przez lotnictwo. Pierwszego dnia wojny Niemcy zaatakowali także Pocztę Polską w Gdańsku. Zmobilizowani wcześniej pocztowcy bronili się cały dzień, poddając się dopiero po podpaleniu budynku przez napastników.”

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/56887,79-rocznica-wybuchu-II-wojny-swiatowej.html
Poprzedni artykułNiezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946
Następny artykułRozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019