Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946

W czasie wakacji na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie pojawiały się wystawy dotyczące ważnych wydarzeń z historii Polski. Cykl wystaw organizowany jest w związku z obchodami 100 rocznicy niepodległości Polski. W sierpniu mogliśmy oglądać ekspozycję poświęconą pamięci Danuty Siedzikówny – „Inki”. Zainteresowanie mieszkańców i turystów było ogromne 🙂

Wystawy wypożyczane są z IPN przez pana Andrzeja Rykaczewskiego. Na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej czytamy:

„Wystawa została przygotowana w 70. rocznicę zamordowania przez komunistycznych oprawców w murach Więzienia Karno-Śledczego w Gdańsku niezłomnej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki”. W tej samej egzekucji, przeprowadzonej rankiem 28 sierpnia 1946 r., został zamordowany inny żołnierz mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – Feliks Selmanowicz „Zagończyk”. Ekspozycja przybliża życiorys legendarnej sanitariuszki, której losy splotły się z tragiczną historią Polski okresu II wojny światowej. Patriotyczne korzenie i tradycyjne wychowanie oraz hekatomba wojny, która zabrała oboje rodziców, ukształtowały charakter „Inki”, która nie zawahała się poświęcić życia walce o Polskę „czystą jak łza”. Wierna ideałom i niezłomna do samego końca, potrafiła zachować się „jak trzeba”, mimo że w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat.Narracja wystawy nie kończy się na dniu zamordowania bohaterki, ale pokazuje postrzeganie postaci „Inki” po jej śmierci. „Wyklęta” przez komunistów, miała być zapomniana na zawsze. Jednakże po 1989 r. rozpoczął się powolny proces przywracania jej dobrego imienia. Obecnie stała się ikoną młodego pokolenia, a dzięki projektowi Instytutu Pamięci Narodowej „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956” szczątki „Inki” w 2014 r.  zostały odnalezione na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Autorami wystawy są Artur Chomicz i Krzysztof Drażba z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w  Gdańsku.

Ekspozycja składa się z 18 plansz formatu 90 cm x 125 cm w formie plansz PCV, jest przeznaczona do ekspozycji zarówno we wnętrzach, jak i w plenerze.”

Poprzedni artykułNarodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego już 8 września w Galerii przy Ratuszu
Następny artykułPoczet szkoły na uroczystościach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej