Warsztaty z Wyzwaniem w klasie Vc

Uczniowie klasy 5c już po raz drugi wzięli udział z wychowawczynią Agnieszką Prass w “Warsztatach z Wyzwaniem” Projektor. 

To ogólnopolski program społeczny, który polega na stworzeniu dzieciom warunków do samodzielnego zrozumienia problemów i nauce przez działanie, by przygotować młodych ludzi na współczesne wyzwania. Dzięki temu, że dzieci stają przed sytuacją problemową, którą muszą rozwiązać, uczą się mierzenia się z wyzwaniami zmieniającego się świata.

W tym roku szkolnym uczniowie zmierzyli się z wyzwaniem Aktywność obywatelska, które miało na celu pomóc im zrozumieć, że ich pomysły i działania są ważne dla otoczenia.

Podczas pierwszego spotkania dzieci miały przestrzeń do powiedzenia, co im w ich państwie nie odpowiada. Następnie poszukiwały rozwiązań na sytuacje problemowe: co możemy zrobić, by rozwiązać problem, który zauważyliśmy? Jaką inicjatywę możemy zorganizować w szkole? Czy można zorganizować coś wspólnie? 

Tworzenie nowego państwa przez uczniów klasy Vc

Kolejnym etapem było działanie. Dzieci miały za zadanie stworzyć jakąś inicjatywę, która rozwiąże problem w obrębie szkoły. Wymyśliły swoje państwo, które nazwały Teletubisiowo i mieszkańców tego kraju, którzy pokazują jak się szanować.

Grafika przygotowana przez Anikę, Wojtka i Franka z klasy Vc

Dzieci zauważyły obok siebie przejawy braku tolerancji: wyzywanie się, brak szacunku dla innych – nowych w grupie, cudzoziemców. Powstała inicjatywa obywatelska “Teletubisiowo uczy tolerancji”. 

By zwrócić uwagę uczniów naszej szkoły na problem nietolerancji, uczniowie w grupach trzyosobowych przygotowali grafiki, uczące tolerancji. Grafiki można obejrzeć poniżej, zostaną też wydrukowane i powieszone w szkole.


Podsumowanie projektu pozwoliło uczniom zrozumieć, że mają wpływ na współczesny świat i że nie da się rozwiązać wszystkich problemów, ale razem, małymi krokami, zaczynając od najbliższego otoczenia wszyscy mogą zmieniać świat na lepsze miejsce do życia!

Agnieszka Prass