6 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Iławie odbyły się zajęcia edukacyjne z dziećmi kl. I prowadzone przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Iławie na temat znaczenia higieny rąk dla naszego zdrowia. Dzieci układały hasła o zdrowiu, uczestniczyły w pogadance z prezentacją multimedialną, obserwowały pokaz skutecznego mycia rąk, ćwiczyły prawidłowe mycie rąk w łazience szkolnej. Na podsumowanie zajęć wspólnie omówiono przedstawione na kolorowankach sytuacje życiowe, w których trzeba myć ręce.
Ze statystyk wynika, że Polacy rzadko myją ręce po wyjściu z toalety i przed jedzeniem, dlatego organizatorzy akcji podkreślali, że mycie rąk to jedna z podstawowych i najprostszych zasad higieny a jednocześnie profilaktyki chorób.
Przez dłonie możemy przenosić bakterie, wirusy i pasożyty. Jest wiele chorób brudnych rąk: od wirusowych zapaleń wątroby typu A oraz wirusowej grypy, przez zakażenia rota- i norowirusowe, po bakteryjne salmonellozę i shigellozę, a także choroby pasożytnicze, takie jak owsica, glistnica czy zakażenie np. tasiemcem bąblowcem. Profilaktyka zakażeń tymi chorobami to właśnie higiena rąk.
Przy myciu rąk, często zapominamy o kciukach, przestrzeniach między palcami, zewnętrznych częściach dłoni oraz o paznokciach. W zakamarkach dłoni mogą pozostawać zarazki, dlatego instruujemy, jak dokładnie myć ręce.
Aby skutecznie umyć ręce, spłukujemy je najpierw ciepłą i czystą bieżącą wodą, następnie namydlamy myjąc :
1. wewnętrzne części dłoni,
2. zagłębienia w środku dłoni,
3. zewnętrzne części dłoni,
4. przestrzenie między palcami,
5. kciuki,
6. opuszki pod paznokciami a także nadgarstki.
Chcemy przypomnieć, że ręce należy myć po każdym skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, przed przygotowaniem posiłku, po kontakcie z surowym mięsem, jajkami, po powrocie do domu, po zabawie w piaskownicy, na placu zabaw, po zabawie ze zwierzętami, po dmuchaniu nosa w chusteczkę, kichnięciu lub kaszlu w dłonie. Zwracamy także uwagę na to, że mycie rąk jest konieczne przed wejściem i po wyjściu z oddziałów szpitalnych.
Mycie rąk powinno być nawykiem, wyrazem dbania o zdrowie własne i innych. Jest najlepszą szczepionką, chroniącą przed wieloma różnymi chorobami. To podstawowa zasada higieny i profilaktyki jednocześnie.