Bądź panem swojego czasu – spektakl „Baśniowe granie”

W ostatnim czasie klasy 1b, 2b, 2d, 3c wybrały się na spektakl „Baśniowe granie” do Kinoteatru Pasja. Spektakl został przygotowany przez goszczący w Iławie Teatr ARTENES z Wrocławia. Reżyserem oraz scenarzystą był Zdzisław Dyrman. Przedstawienie poruszyło współczesny problem zbyt długiego spędzania czasu przez dzieci przed komputerem, tabletem, telefonem na grach, mediach społecznościowych, aplikacjach wyświetlających krótkie filmiki. Głównymi bohaterami była dwójka rodzeństwa Tomek i Zuzia, którzy podczas wakacyjnego pobytu u dziadków otrzymują tablet. Dziadek ostrzegł wnuczęta, że z tabletu nie powinni korzystać dłużej niż pół godziny dziennie. Dłuższe używanie niesie za sobą kłopoty i niebezpieczeństwo. Pewnej nocy kiedy dziadkowie już zasnęli rodzeństwo kłócąc się o tablet kto ma dłużej go używać doszli do wniosku, że będą razem grać w grę. Wykazując nieposłuszeństwo oraz nierozwagę grali na nim bez ograniczeń. Skutkiem tego było pochłonięcie dzieci przez wirtualny świat gier, z którego nie było wyjścia. Spotkali tam inne osoby, które już długi czas żyły w grach i stały się ich częścią. Władcą w komputerowym świecie był Pan Czasu. Tomek i Zuzia żeby przekonać go, że zrozumieli swój błąd musieli przejść różne poziomy gier, w których uwięzieni byli inni gracze. Stało się to przyczyną wielu niespodziewanych perypetii, w których nagrodą za wykonanie zadań było uwolnienie więźniów i ich powrót do realnego świata. Wszystkie te przygody sprawiały, że Tomek i Zuzia zrozumieli, iż przestroga dziadka była mądra i miała głębokie uzasadnienie. Pan Czasu uwolnił rodzeństwo, które dostało ogromną lekcję i pozwolił im wrócić do rzeczywistości.
Spektakl skonstruowano tak, by przemawiał do dzieci obrazem i przykładem, a nie tylko upomnieniami słownymi. Zapewnia to trwałe zapamiętanie pozytywnego przekazu. Nie zapomniano również o wszystkich atrybutach prawdziwej baśni: piosenkach, kolorowych postaciach i kostiumach oraz multimedialnych efektach scenicznych. Dzieci, które od małego obcują z tego rodzaju sztuką, na pewno docenią to w swoim dorosłym życiu. Na co dzień spotykamy wiele sytuacji, które nas rozpraszają i zakłócają naszą wewnętrzną harmonię – w teatrze można się wyciszyć, zatrzymać i skupić na tym, co jest tu i teraz. Pomaga to ćwiczyć koncentrację i skupienie uwagi. Przesłanie jakie niesie spektakl jest głębokie: Panem Czasu jest każdy z nas, dlatego tak ważne jest mądre nim dysponowanie. Internet i gry, choć są atrakcyjne i fascynujące, nie powinny przesłaniać innych zabaw i zastępować dzieciom świadomego przeżywania najcudowniejszych lat życia. Czas spędzany w wirtualnym świecie płynie szybko i niezauważalnie co prowadzi często do braku kontroli nad tym. Konsekwencją długotrwałego grania, spędzania czasu w Internecie jest wycofywanie się powoli z normalnego życia społecznego, odosobnienie, brak akceptacji realnego świata, nieumiejętne radzenie sobie z najmniejszymi trudnościami, odsuwanie na bok swoich wcześniejszych zainteresowań. Pojawiają się problemy z pamięcią i koncentracją, bóle głowy, oczu, nerwowość, agresja. Wszystko brzmi poważnie, dlatego bardzo ważna jest świadomość czyhających zagrożeń.
Uczniowie z niezwykłym zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie i czekają na kolejne spotkania z tego rodzaju sztuką.

M. Witkowska- Gałkus

Poprzedni artykułBohaterON – pamiętamy o Powstańcach
Następny artykułEfektowne dynie uczniów z 2d