BohaterON – pamiętamy o Powstańcach

Nasza szkoła, jak co roku, dołączyła do akcji BohaterON – projektu, który ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz pamięć o historii Polski XX wieku.

W ramach współpracy z Miejską Bibliotekę Publiczną w Iławie i Galerią Jeziorak uczniowie klasy 6b wraz z panią Marzeną Podgórską i Agnieszką Prass, udali się do Stacji Jeziorak na zajęcia. 

Uczniowie wysłuchali fascynującego opowiadania „Uparte serce tego miasta” autorstwa Renaty Piątkowskiej. To opowiadanie to zbiór wzruszających wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego oraz ich najbliższych.

Podczas tej wyjątkowej lekcji, uczniowie poznali historię Warszawy oczami reporterów – starszego pana, drobnej kobiety z laską, dziewczyny w kolorowej sukience, samotnego mężczyzny i pozostałych przechodniów. Usłyszeli opowieści o barykadach, odwadze sanitariuszek i łączniczek, gołębiarzach, roznosicielach radości, oraz bohaterach, którzy działali w kanałach. Dowiedzieli się także o wydarzeniach na Woli w pierwszych dniach Powstania.

Następnie uczniowie przygotowali dla Powstańców podziękowania, życzenia, napisali wiersze lub narysowali laurki, które jako wpisy zamieścili na stronie https://wpis.dumnizpowstancow.pl

BohaterOn to projekt, który pomaga uczniom zrozumieć, jakie ogromne znaczenie miało Powstanie Warszawskie w historii Polski i w sercach jego mieszkańców. To ważna lekcja patriotyzmu i historii, która przybliża nam losy naszego kraju i jego bohaterów.

Agnieszka Prass, Marzena Podgórska

Poprzedni artykułSzkoła Pamięta
Następny artykułBądź panem swojego czasu – spektakl „Baśniowe granie”