Wizyta w litewskiej szkole podstawowej

Uczniowie klasy 6c razem z wychowawczynią, Agnieszka Prass mieli niezwykłą okazję odwiedzić Szkołę Podstawową w Kiwiszkach na Litwie. Przeprowadziliśmy spotkanie online z uczniami klasy 4 i Miroslavą Savcenko, wychowawczynią w polskiej szkole na Litwie, aby się poznać, porozmawiać i omówić nasze wspólne działania w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Canva na lekcji”. Goście przywitali nas w języku polskim i litewskim, zaprezentowali przygotowane z okazji spotkania flagi Polską i Litewską oraz pokazali okolice swojej szkoły.

Nasz wspólny projekt polegał na przygotowaniu polskich i litewskich związków frazeologicznych na platformie edukacyjnej Canva. Podczas spotkania mieliśmy okazję omówić te wyrażenia i dowiedzieć się, jakie znaczenie mają frazy, których nie spotykamy w naszym języku, na przykład „w trolejbusie urodzony” oznacza osobę, która nie zamyka drzwi, wchodząc do domu, a „być bez dachu” oznacza osobę niemądrą.

Nie tylko zdobyliśmy wiedzę o litewskich związkach frazeologicznych, ale również nauczyliśmy się podstawowych zwrotów i powitań w języku litewskim. Dzieci były niezwykle pomocne, ucząc nas, jak wymawiać litewskie frazy, które są obecne zarówno w języku polskim, jak i litewskim, na przykład „czas to pieniądz” czy „strach ma wielkie oczy”.

Podczas naszej rozmowy, dzieci miały również kilka pytań dotyczących naszej szkoły. Byli ciekawi, ile lat ma nasza szkoła oraz zdziwieni, że uczy się w niej prawie 700 uczniów. Polscy uczniowie dowiedzieli się, że litewskie dzieci otrzymują 10 jako najlepszą ocenę, po szkole podstawowej 5-8, uczęszczają do gimnazjum, mają ferie jesienne, zimowe i wiosenne, a najmłodsi uczniowie rozpoczynają wakacje 8 czerwca.

To było niezwykle inspirujące spotkanie, które pokazało, jak ważne jest międzynarodowe wymieszanie kultur i języków w edukacji. Dziękujemy Szkole Podstawowej w Kiwiszkach na Litwie za możliwość takiej wymiany i niezapomniane doświadczenie!

Agnieszka Prass

Poprzedni artykułDzień Bibliotekarza
Następny artykułEscape room w bibliotece