Bliżej przyrody

IV a skorzystała z pięknej wiosennej aury i wyruszyła zrelaksować się na łono przyrody.  Przepiękny leśny krajobraz, dwa jeziora, świeże powietrze, a do tego wspaniała przewodniczka- Pani Alina Rodziewicz z Zespołu Parków Krajobrazowych, która zaskoczyła nas chociażby umiejętnością rozpoznawania gatunku ptaka po wydawanym przez niego dźwięku, składały się na udaną wycieczkę. Uczniowie w rezerwacie przyrody nauczyli się rozpoznawać drzewa po szyszkach, igłach, liściach i korze, dowiedzieli się, jak liczyć ich  wiek, nawet bez przecinania, mieli okazję podziwiać na żywo przez lornetki piękno rzadkiej kani rudej, spotkać gągoły, zaskrońce, padalca i sporo owadów, zobaczyli również oznaki wiosny – kwitnące przylaszczki i zawilce. Pani Rodziewicz odpowiadała na każde pytanie, wraz z dziećmi sprawdzała ph wody z Jasnego, porównywała kolor wody Jasnego i Czarnego, opowiadała nawet o wilkach, na których terytorium byliśmy. Potem wszyscy udali się na zajęcia do siedziby ZPK w Jerzwałdzie, gdzie można było poprzez zabawę sporo się nauczyć, nie tylko o faunie i florze naszych okolic, ale także z zakresu geologii. Niesamowite wrażenie zrobiły wypchane ptaki i  bóbr.  

Na koniec czwartoklasiści bawili się w ogrodzie dydaktycznym, rozwiązując zagadki i rywalizując ze zwierzętami w skoku w dal. 

Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń i okazji do pobycia razem w swobodniejszych warunkach niż na lekcjach.

Serdecznie dziękujemy Pani Alinie Rodziewicz za tę ciekawą lekcję przyrody.

Marzena Podgórska

Poprzedni artykułSkok z wieżowca
Następny artykułKolejne zajęcia zawodoznawcze za nami