Teatralne i muzealne impresje, czyli edukacja poza szkolnymi murami


Obrzęd dziadów na deskach teatru, a także podglądanie badań Mikołaja Kopernika w zamku.


4 listopada klasy VIII a i VIII d udały się na wycieczkę edukacyjną do Olsztyna. Najpierw uczniowie wybrali się do Muzeum Warmii i Mazur. Dzięki temu mogli poznać historię gotyckiego zamku kapituły warmińskiej i ciekawostki dotyczące olsztyńskiego epizodu z życia patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika, a także obejrzeć interesujące ekspozycje związane z dawną Warmią. Duże wrażenie zrobiły na nich przedmioty codziennego użytku pochodzące z XIX i XX wieku. Była to dla ósmoklasistów bardzo interesująca lekcja historii w pięknym muzealnym wydaniu.


Następnie uczniowie w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie obejrzeli spektakl pt. „Dziady” cz. II w reż. Zoltána Balázsa. „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie” – słynne słowa z utworu wybrzmiały w niezwykły sposób. Reżyser odkrywa, co łączy wszystkich ludzi na świecie – kontakt żywych ze zmarłymi. W swoim spektaklu położył nacisk na ruch, choreografię i muzykę. Stworzył trzy różne ceremonie przywoływania duchów: są różni Guślarze i różne chóry.

Zaskoczył i zaintrygował, wzbudził kontrowersje i dyskusje – na pewno spektakl pozostanie w pamięci
ósmoklasistów!

B. Paczkowska i W. Karwat

Poprzedni artykułPoznajemy naszą bibliotekę
Następny artykułJak wygląda kino od kuchni?