Rok Norwida

W uznaniu zasług niezwykle utalentowanego poety, malarza, rzeźbiarza – Cypriana Kamila Norwida Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.
Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 1 w Iławie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji i w rocznicę 200 urodzin artysty uczciła jego pamięć. W szkole pojawiła się gazetka poświęcona twórczości Norwida, uczniowie starszych klas na lekcjach języka polskiego analizowali jego wiersze, młodsi zajęli się plastyczną interpretacją wybranych utworów. Niektórzy pokusili się nawet o własne interpretacje w formie recytacji, których można wysłuchać poniżej.


Cyprian Kamil Norwid kochał rośliny, sam je sadził, hodował, dlatego na terenie szkoły został
uroczyście posadzony upamiętniający poetę dąb, ufundowany przez pana Arkadiusza Maciołka.
„Norwidek”, bo takie imię otrzymało drzewko, zostało wkopane przez panią dyrektor Beatę Niksę –Żubertowską, która przeczytała zgromadzonym uczniom jeden z najbardziej przejmujących wierszy poety – „Moja piosnka (II)”. Smutna historia życia Norwida, jednego z największych naszych romantyków, wzruszyła obecnych, a dzięki drzewku pamięć o poecie będzie żywa przez długie lata.

Tekst i fot. Marzena Podgórska