Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Po dwóch miesiącach zasłużonego wypoczynku uczniowie naszej szkoły przywitali nowy rok szkolny. Uroczystą inaugurację poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Sarah Wiśniewski. Wraz z uczniami, ich rodzicami, Dyrektor Beatą Niksą – Żubertowską, Wicedyrektorkami Aurelią Waruszewską i Elżbietą Trzcińską oraz gronem pedagogicznym nowy rok szkolny przywitali zaproszeni goście: pan Adam Barański z iławskiego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny, pani Monika Kowalska-Kastrau Pełnomocnik Burmistrza ds. Osób Starszych i Niepełnosprawnych oraz przewodniczący Rady Rodziców – pan Mariusz Gołębiowski.

Pani Dyrektor Beata Niksa- Żubertowska serdecznie przywitała wszystkich obecnych, w ciepłych słowach zapewniła uczniów, że szkoła jest tym miejscem, w którym będą się dobrze czuli, rozwiną swoje pasje i talenty, życzyła sukcesów.

Przypomniała o tym, że 1 września to także data strasznego wydarzenia z niedalekiej jeszcze przeszłości – rozpoczęcie II wojny światowej. Temat ten kontynuował wyjątkowy gość – pan Adam Barański, którego opowieść o dzieciństwie i edukacji w czasie wojny wzruszyła obecnych i wycisnęła łzę z niejednego oka. Ofiarował on na ręce pani Dyrektor książkę o Dzieciach Wojny, która zasili naszą bibliotekę i będzie znakomitym źródłem do poszerzenia swojej wiedzy z historii. Akcentem uświetniającym to wystąpienie było wysłuchanie hymnu Dzieci Wojny ze znamiennymi słowami „Jesteśmy żywą pamięcią” oraz symboliczne rozdanie kwiatów i kotylionów. Zgromadzonych przywitał w krótkim wystąpieniu także pan Mariusz Gołębiowski, przewodniczący Rady Rodziców. Po apelu wszyscy udali się za Pocztem Sztandarowym na dziedziniec szkoły, uczestnicząc w akcji „Przerwany marsz…”, by symbolicznie dokończyć marsz do szkoły młodzieży z 1939 roku, której brutalnie przerwano wówczas edukację. Zabrzmiały dźwięki hymnu państwowego, podkreślając uroczysty charakter spotkania.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie rozpoczęła właśnie kolejny etap.