Akcja Żonkile – łączy nas pamięć!

19 kwietnia obchodzimy 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dziewiąty organizuje z tej okazji akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Do akcji Żonkile dołączyli uczniowie Jedynki. Pani Agnieszka Prass wraz z uczniami klas IV b, IV c, VI b wykonała papierowe żonkile – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. Uczniowie obekrzeli też film edukacyjny “Będę pisać” – o listach Zosi i Natana oraz historii ich przyjaźni.

Klasa VII c obejrzała fragmenty filmu “Muranów – Dzielnica Północna” – opowieść o dawnej Warszawie z perspektywy współczesnej nastolatki oraz interpretowała poezję jidisz.

Dlaczego żonkile są symbolem pamięci o powstaniu? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Poprzedni artykuł„Jedynka” podjęła współpracę ze stowarzyszeniem spadochroniarzy
Następny artykułSprzątanie Ziemi