19 kwietnia obchodzimy 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dziewiąty organizuje z tej okazji akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Do akcji Żonkile dołączyli uczniowie Jedynki. Pani Agnieszka Prass wraz z uczniami klas IV b, IV c, VI b wykonała papierowe żonkile – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. Uczniowie obekrzeli też film edukacyjny “Będę pisać” – o listach Zosi i Natana oraz historii ich przyjaźni.
Klasa VII c obejrzała fragmenty filmu “Muranów – Dzielnica Północna” – opowieść o dawnej Warszawie z perspektywy współczesnej nastolatki oraz interpretowała poezję jidisz.
Dlaczego żonkile są symbolem pamięci o powstaniu? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.