Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto obchodzone jest 2 kwietnia w rocznicę urodzin niezrównanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. 

Z tej okazji uczniowie klasy IV c przeczytali fragmenty utworów Andersena lub fragmenty swojej ulubionej książki i razem z panią Agnieszką Prass przygotowali krótkie filmy.

Czytali indywidualnie, w parach lub z siostrą, bo każda okazja do czytania jest dobra.

To szczególne święto zostało ustanowione przez IBBY – The International Board on Books for Young People – w celu promowania wartościowej literatury i grafiki dla młodych odbiorców.

Każdego roku inne państwo członkowskie Stowarzyszenia jest gospodarzem święta, a autor z tego kraju pisze przesłanie dla dzieci z całego świata promujące książki i kulturę czytania. Tym razem Biblioteka 7 Kontynentów nie może uczcić tego dnia razem z najmłodszymi, ale światowej sławy autorka dla książek dla dzieci z USA – Margarita Engle zamieściła swoje przesłanie.

Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Pochodzę ze skomplikowanej rodziny uchodźców, imigrantów i ludzi, którzy zdecydowali się zostać tam, gdzie się urodzili. Wolę kochać ich wszystkich jednakowo. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi.

„Muzyka słów” Margarita Engle

Muzyka słów 

Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.
Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.

Słowa to głośne bębny i flety na stronie,
to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,
szum wodospadów,
rzeki, co płyną przed siebie,
motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!

Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,
serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,
opowieści – te nowe, historie leciwe,
fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.

Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,
czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –
opowiadania i wiersze należą do Ciebie.
A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,
pokój, przyjaźń, nadzieja
– zwycięstwo radości.

tłum. Katarzyna Ryrych

Plakat Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 2021

Plakat Międzynarodowego Dnia książki dla Dzieci 2021 zaprojektował zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 r. – Roger Mello z Brazylii. Autor tak mówi o genezie powstania swojej pracy: 

Zwierzęta i ludzie ze wszystkich kontynentów są inspirowani muzyką słów, ja również – zainspirowała mnie muzyka, rytm i rytm w poetyckich słowach Margarity Engle. Wyjątkowy rytm to puls różnorodności, rytm literatury i sztuki, który pomaga dzieciom na całym świecie odnaleźć w myślach głos „innego” – głos świata.