„Bezpieczni w sieci – działajmy razem!”

Internet stał się codziennością, szczególnie w czasach epidemii koronawirusa. Z jego pomocą uczymy się, pracujemy, spotykamy ze znajomymi i robimy zakupy. O podstawowych zasadach bezpieczeństwa przypomina Dzień Bezpiecznego Internetu. 

Po raz drugi w naszej szkole obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). W tym roku dzień ten przypadał 9 lutego, ale inicjatywy i działania związane z cyberbepieczeństwem podejmowane były przez uczniów i nauczycieli przez cały miesiąc.

Uczniowie klas I-III brali udział w spotkaniu on-line z policjantką „Bezpieczny uczeń – jak unikać zagrożeń” w ramach projektu realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji i Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Najmłodsi wykonywali również plakaty i karty pracy dotyczące bezpieczeństwa w internecie i oglądali filmy edukacyjne poruszające problematykę cyberbezpieczeństwa, prowadzili dyskusje na temat korzyści i zagrożeń, jakie daje nam korzystanie z internetu.

Najmłodsi mogli również spróbować swoich sił w dziedzinie programowania podczas warsztatów z robotyki prowadzonych przez p. Jana Bielaszkę.

W klasach starszych odbyły się pogadanki, warsztaty, projekcje filmów, dyskusje, quizy.

Drzewo przyjemnych aktywności offline.
Pomysły na spędzanie czasu wolnego bez nowych technologii i internetu.

Pięć klas wraz z wychowawcami wzięło udział w ogólnopolskim wydarzeniu „Konferencja Asów Internetu”. Były to zajęcia on-line ze specjalistami, prowadzone w atrakcyjnej formule i dotykające szeroko kwestii zachowań młodych ludzi w sieci.

Przez cały miesiąc, na szkolnym telebimie wirtualnej gazetki szkolnej, prezentowane były materiały i filmy dotyczące bezpiecznych zachowań w sieci.

Drzewo przyjemnych aktywności offline.
Pomysły na spędzanie czasu wolnego bez nowych technologii i internetu.

Nauczyciele również poszerzyli swoją wiedzę w temacie cyberbezpieczeństwa. Kilkoro z nich uczestniczyło w konferencji Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 organizowanej przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.

Konferencja Asy Internetu

Wszystkie inicjatywy zostały zgłoszone do ogólnopolskiego centrum inicjatyw DBI 2021 oraz konkursu na najciekawsze działania, a szkoła otrzymała certyfikat udziału w DBI 2021.

Poprzedni artykułZbiórka dla Domu Dziecka w Kisielicach
Następny artykułBezpieczeństwo w Internecie