Święto Szkoły w „Koperniku” w okresie pandemii covid-19

Od wielu lat iławska Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika obchodzi swoje święto w pobliżu dnia 19 lutego, ponieważ to data urodzin Wielkiego Astronoma. Patron „Jedynki” urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu, zmarł przed 21 maja 1543 we Fromborku. Dokładnie dziś wypada 548. rocznica Jego urodzin.

Dzisiejsze Święto Szkoły, podobnie jak praca szkoły w ostatnich miesiącach (a właściwie już przez prawie cały rok), było nietypowe. Odbyło się w zdalnej formie. Wszystkie klasy spotkały się zdalnie z wychowawcami i zaproszonymi nauczycielami uczącymi w tej klasie, a którzy nie mają w tym roku wychowawstwa. Jest to bardzo ważna tradycja naszej szkoły, więc uważamy, że należy ją pielęgnować w okresie pracy zdalnej podczas pandemii covid-19. Przygotowania do obchodów Święta Szkoły  rozpoczęły się już cztery tygodnie wcześniej, kiedy to został ogłoszony konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku dla klas IV-VI oraz konkurs fotograficzny pt. „Odkryj w sobie Mikołaja Kopernika” dla uczniów klas I-III. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców wśród licznych zdjęć  nagrodzonych laureatów, jury oceniło wiedzę uczestników konkursu. Podczas uroczystego apelu laureaci konkursów otrzymali z rąk wicedyrektor szkoły pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Nagrodzeni:

Klasa I-III- fotograficzny:
I Miejsce: Maciej Klymenko klasa II d
II Miejsce: Jaś Otręba klasa II b
III Miejsce: Kaja Kwiatkowska I a

Klasa IV-VI- wiedzy o M. Koperniku:
I miejsce: Wiktoria Bolewska IVb
II miejsce:. Natalia Wójcik VIb
II miejsce. Ania Kurek VI c
III miejsce  Zuzanna Podlińska VId
III miejsce Hubert Pankowski IVc

W tegorocznym programie popularnonaukowo-artystycznym przygotowanym przez autorki scenariusza panią Beatę Niksę – Żubertowską i panią Elżbietę Trzcińską wzięli udział nasi uczniowie i nauczyciele. Nie zabrakło życzeń od Burmistrza Miasta Iławy, Dawida Kopaczewskiego, Wiceburmistrz Miasta Iławy, Doroty Kamińskiej, Przewodniczącego Rady Miasta Iławy, Michała Młotka i wicedyrektor szkoły, Beaty Niksy – Żubertowskiej. Wyjątkowo interesującą gawędę o pobycie Mikołaja Kopernika w niedalekiej Lubawie opowiedział Dariusz Paczkowski, licencjonowany przewodnik po województwie warmińsko-mazurskim, radny miejski, pamiętany w naszej szkole jako nauczyciel historii.

Program prowadziły przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego: Zosia Kwietko – Bębnowska, Sarah WisniewskiNatalia Gapska, przewodnicząca. Nie mogło zabraknąć pocztu sztandarowego szkoły w składzie: Oliwia Grządziela, Amelia Sagan, Szymon Majewski, Amelia Szypnik. Członkowie pocztu złożyli tradycyjną wiązankę kwiatów przed pomnikiem Patrona Szkoły.

Prezentacje uczniów wykazały ich wiedzę, zdolności oraz duże zaangażowanie. Zosia TrzcińskaKaja Kwiatkowska z klasy Ia powiedziały wiersz o Mikołaju Koperniku. Próby odpowiedzi na pytanie „Czym dla nas jest szkoła?” udzielali uczniowie kl. IIIa:  Wiktor Baranik, Marta Bonisławska i Martyna Lewandowska. Szkolne skecze prezentowała grupa kabaretowa z kl. VIIIb:  Natalia Gapska, Miłosz Jankowski, Jan Klinicki oraz Cyprian Markowski. Taniec z szarfami, podkreślający patriotyczny charakter uroczystości zaprezentowali  uczniowie klasy II a,  taniec hiszpański, wprowadzający nastrój radosny – uczennice z klasy III a. Szkolny chór pod przewodnictwem pani Magdaleny Kawali wystąpił z piosenką „Vivat Jedynka”. Jej słowa do melodii utworu „We are the world” ułożyła grupa rodziców w ramach projektu „Moc możliwości” pod okiem Aleksandry Skubij – Dyrektora Szkoły. Niespodzianką dla wszystkich był porywający taniec nauczycieli  do utworu: Jerusalema (feat. Nomcebo Zikode). Wystąpili: Marcin Chrząszcz, Aleksandra Konicz, Katarzyna Konopka, Paula Lubecka, Anna Radomska, Natalia Rakoczy, Elżbieta Trzcińska, wicedyrektor szkoły Aurelia Waruszewska, Martyna Wyżlic, Dorota Żuchowska.

Występy zostały nagrane w auli. Nadającą szczególny klimat scenografię zaprojektował i wykonał Wojciech Kopczyński. Wszyscy wykonawcy i organizatorzy przestrzegali reżimu sanitarnego, narzuconego procedurami. Dyrekcja szkoły przekazała serdeczne podziękowanie panu Arturowi Kijewskiemu za filmowanie i montaż.

Tegoroczne Święto Jedynki, pomimo pandemii,  było obchodzone bardzo uroczyście. W uroczystości zdalnie wzięła udział cała społeczność uczniowska wraz ze swoimi nauczycielami.
Zapraszamy do obejrzenia filmu Święto Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie 2021r.

/AS, fot. A. Kijewski/

Poprzedni artykułDzień Kota w Jedynce
Następny artykułMĄDRE DZIECI NIE JEDZĄ ŚMIECI!