„Mały Oświęcim” – spotkanie autorskie z Jolantą Sowińską-Gogacz

W poniedziałek, 23 listopada uczniowie klas ósmych spotkali się online z Jolantą Sowińską-Gogacz – współautorką książki „Mały Oświęcim”. Pisarka przybliżyła uczniom przemilczaną opowieść o jedynym niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym, który funkcjonował podczas II wojny światowej na terenach Polski.

Uczniowie klasy 8a i 8b słuchali z wielkim zaciekawieniem historii o obozie przy ulicy Przemysłowej – obozie koncentracyjnym dla polskich dzieci, utworzonym na terenie łódzkiego getta. Trafiały tam dzieci od drugiego do szesnastego roku życia. Zmuszano je do pracy ponad siły, bito, głodzono, „wychowywano” morderczymi ćwiczeniami lub polewaniem zimną wodą i zmuszaniem do stania na mrozie.

„Helenka w momencie osadzenia miała jedenaście lat. Do dzisiaj w nocy budzi się co godzinę.”

„Zuzanna też miała jedenaście lat. W pierwszej pracy po wojnie przed dyrektorem stawała jak przed komendantem.”

„Leon trafił do obozu jako dziewięciolatek. Co noc krzyczy i płacze.”

„Kiedy słyszą nazwisko Pohl, robi im się słabo. Eugenia Pohl była jedną z najokrutniejszych strażniczek obozu – katowała dzieci, polewaniem zimną wodą skazywała je na śmierć przez wychłodzenie.”

Jolanta Sowińska-Gogacz – kulturoznawca i pedagog, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Zadebiutowała po maturze tomikiem poezji „Przednieble” (Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego, 1991). Druga jej książka poetycka to „Pomieszczenie” (Kwadratura, 2010). Artykuły o obozie na Przemysłowej publikowała na łamach tygodnika „Sieci”. Laureatka nagrody „Znak Dobra” w roku 2015 za artykuł „Mały Oświęcim” (Przewodnik Katolicki 7/2014). Autorka obszernej dokumentacji – pisanej, fotograficznej i filmowej – związanej z łódzkim obozem, współautorka wielu inicjatyw medialnych i edukacyjnych upamiętniających jego dzieje. Prowadzi lekcje historii na byłym terenie obozu.

Spotkanie zorganizował Marcin Michalski, nauczyciel historii.

Poprzedni artykułZofia zdobyła tytuł „Mistrza historii”
Następny artykułImieninowa kartka dla Mikołaja Kopernika