Netykieta, czyli savoir-vivre podczas zdalnej edukacji

Drodzy Uczniowie!

Od wiosny 2020r., w związku z pandemią koronawirusa COVID-19, uczycie się  zdalne z wykorzystaniem Internetu i platformy Google (G Suite, Classroom, Google Meet, itp.).  W życiu codziennym,  kulturalnego człowieka poznajemy po tym, że przestrzega norm zachowania nazywanych etykietą. Może ona dotyczyć poprawnych zachowań przy stole (podczas spożywania posiłków) lub podczas prowadzenia rozmów.

Zasady te dotyczą  wszystkich, a więc i Was, Drodzy Uczniowie. W Internecie takie zasady  są również wymagane i świadczą o kulturze człowieka. Znane są pod nazwą netykieta. Netykieta mówi między innymi o tym, iż nie należy:

 • komunikując się z innymi użytkownikami Internetu, używać brzydkich wyrazów;
 • korzystać z programów, za które nie zapłaciliście;
 • zaglądać bez pozwolenia do cudzych plików;
 • nagrywać uczestników video-czatów, robić im zdjęć i publikować bez pozwolenia;
 • wyłączać sobie wzajemnie kamery i mikrofon;
 • udostępniać swoje ekrany niezwiązane z lekcją;
 • włączać w czasie lekcji inne aplikacje lub gry.

W związku z obecną sytuacją, gdy od 25 marca 2020r. została wprowadzona do naszej nauki forma określana jako zdalna edukacja, dużo więcej niż zwykle spędzamy czasu przed ekranem komputera, tableta, smartfona czy telefonu komórkowego. Musimy zatem pamiętać o internetowym savoir – vivre, by nauka przebiegała przyjemnie dla obu stron. Jest kilka zasad wideokonferencji, która w wielu profesjach i dziedzinach stała się normą i oznaką nowoczesności:

 • Nie zapominajcie o powitaniu i pożegnaniu.
 • Dobre przygotowanie. Niezwykle ważne jest, by podczas rozmowy z nauczycielem mieć przy sobie niezbędne potrzebne do dyskusji materiały.
 • Warto  przed rozpoczęciem wybrać odpowiednie miejsce, by tło za naszymi plecami było bez niespodzianek typu np. niepościelone łóżko.
 • Ważne jest przyjęcie odpowiedniej pozycji ciała, najlepiej siedzącą za biurkiem. Należy też pamiętać o tym, by się nie garbić!
 • Dobra prezencja. Zadbaj o schludny strój, pamiętaj – jesteś w szkole.
 • Bądź punktualny! Spóźnienie na lekcję online  jest takim samym nietaktem, jak na normalną lekcję.
 • Mowa ciała: unikaj nadmiernej gestykulacji, nie baw się  długopisem oraz nie rysuj na swoich notatkach.
 • Mów spokojnym, wyważonym głosem, staraj się być zrozumiany, bądź wyrozumiały dla innych.
 • Żadnych rozpraszaczy wokół: piesków, kotków, chomików i innych naszych kochanych zwierzątek. Wszyscy kochamy naszych milusińskich, ale pamiętajcie, że na lekcji mogą się pojawić tylko przy wyraźnej zgodzie nauczyciela.
 • Wyłącz telewizor, radio, wycisz dzwonek telefonu.

Proszę, niezależnie od tego czy uczycie się w pierwszej, drugiej, czwartej lub w ósmej klasie,  pamiętajcie o powyższych zasadach.

Uczniowie, którzy nie pracują na lekcji, otrzymają kary zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania opisanymi w Statucie Szkoły.

Ponadto pamiętajcie:
• nie nadużywamy wielkich liter,
• unikamy nadmiernego stosowania emotikonek, skrótów,
• formułujemy jasne i zwięzłe tematy maili,
• nie publikujemy zbędnych treści,
• pomagamy sobie wzajemnie w odnalezieniu zadań, wiadomości,
• inspirujemy i motywujemy się wzajemnie.

Dzięki tym prostym zasadom zdalna praca będzie dla wszystkich znacznie przyjemniejsza i będzie gwarancją skutecznej edukacji online. Praktyka czyni mistrza. Odbycie dotychczasowych lekcji online pozwoliło wszystkim na zapoznanie się z ich specyfiką i nie będzie to już sprawiało problemu. Pamiętajcie również, że i Wasi nauczyciele uczą się tej nowej formy – pracy zdalnej. Bądźmy dla siebie wyrozumiali i grzeczni.

„Grzeczność nie jest rzeczą ani łatwą, ani małą. Niełatwą…” – przypomnę w tym miejscu za mistrzem Adamem Mickiewiczem naukę Sędziego o grzeczności. 😊 Dziękuję bardzo Szkolnej Komisji do spraw Prawa Wewnątrzszkolnego oraz członkom Samorządu Uczniowskiego, że przygotowali Kodeks pracy zdalnej w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie. Ten zbiór zasad dostępny jest na stronie szkoły w zakładce DLA UCZNIÓW „Praca zdalna”.

Głowa do góry w tym trudnym czasie 😊 Życzę Wam wszystkim dużo zdrowia, miłej i owocnej pracy w nauczaniu zdalnym i do szybkiego zobaczenia w szkole!

Aleksandra Skubij
Dyrektor Szkoły

Poprzedni artykułOsobno, a jednak razem
Następny artykułGraficzne notatki patriotyczne