Szkoła Pamięta – „Jedynka” w ogólnopolskiej akcji

Szkoła pamięta – edycja 2020

„Szkoła pamięta” to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy MEN, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w środowisku szkolnym. W 2019 r. w akcję włączyło się prawie 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół. Młodzi ludzie ze swoimi opiekunami odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, organizatorzy chcieliby, aby działania realizowane w ramach akcji miały przede wszystkim charakter wirtualny bądź multimedialny i były realizowane w obrębie szkoły lub placówki. 

Propozycje działań

Akcja zachęca uczniów i nauczycieli do podejmowania różnych działań, których celem jest upamiętnienie ważnych rocznic i postaci historycznych. Organizatorzy akcji chcieliby także, aby społeczności szkolne zwróciły większą uwagę na historię swojej małej ojczyzny i lokalnych bohaterów. 

Proponowane są następujące działania:

  • przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub lokalnemu miejscu pamięci,
  • przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych,
  • zorganizowanie konkursu literackiego lub plastycznego upamiętniającego ważne postaci lokalnej historii,
  • opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych poświęconych np. jakieś rocznicy lub postaci historycznej,
  • przygotowanie w formie prezentacji mapy miejsc pamięci z najbliższej okolicy,
  • opracowanie wirtualnego kalendarza na stronie szkoły, który będzie zawierał opisy i grafiki dotyczące ważnych wydarzeń historycznych,
  • odszukanie w domu pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ten temat,
  • wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą.

Są to wyłącznie propozycje działań w ramach akcji. Organizatorzy zachęcają do zamieszczania informacji o realizowanych działaniach na stronach internetowych oraz postów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

W jaki sposób wziąć udział w akcji?

Każda szkoła, która zgłosi swój udział w akcji po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki.

„Szkoła pamięta” – idea akcji

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

/Na podst www.gov.men.pl/

Poprzedni artykułPrzygody wody
Następny artykuł#CodeWeek2020 w „Jedynce”