Podaj dobro dalej pod hasłem „Dzieci – dzieciom”

Uczniowie klas czwartych: Weronika Lingo, Mikołaj Gorzka, Filip Klimek, Brajan Lelonek oraz Adam Wiceńciak wzięli udział w trzeciej edycji projektu wolontariackiego „Podaj dobro dalej” pod hasłem „Dzieci – dzieciom” organizowanym przez Fundację im. Helenki Kmieć. Głównym celem tego projektu było zachęcenie młodych ludzi do podejmowania działań na rzecz innych dzieci. 

Zadaniem dzieci było przygotowanie grupowej akcji społecznej nastawionej na pomoc dzieciom – wymyślenie tytułu akcji, hasła, logo i przeprowadzenie dwóch przedsięwzięć, udokumentowanych w postaci  prezentacji multimedialnej. 

Uczniowie postanowili zaprzyjaźnić się z wychowankami domu dziecka w Szymonowie i zaprosić ich do Iławy, zorganizować wspólne zabawy integracyjne. Chciały by to był radosny dzień dla nich wszystkich. Dzieci wymyśliły program pobytu dzieci w naszej szkole i plan jego realizacji. 

Pomysłów na spędzanie atrakcyjnego i radosnego dnia było wiele. Tradycyjnie wsparł nas Burmistrz Miasta Iławy, który pozwolił na bezpłatne skorzystanie z basenu, groty solnej i lodowiska. Pani Emilia Magalska, przewodnik turystyczny podczas spaceru po mieście przedstawiła ciekawe fragmenty historii naszego miasta. Na inne atrakcje – wspólne zabawy integracyjne, posiłki, bilety do Escaperoom’u dzieci postanowiły zapracować same. Za zgodą pani Dyrektor zorganizowały kiermasz ciast, które samodzielnie lub przy nieznacznej pomocy mam upiekły w domu oraz gofrów, które pod nadzorem mam piekły i sprzedawały w szkole. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyli na obiady, słodycze i pizzę w pizzerii oraz na bilety do escaperoom’u. 

Pandemia i obostrzenia sanitarne bardzo ograniczyły dzieciom możliwości działania. Mimo to, po powrocie we wrześniu do szkoły uczniowie podjęli się realizacji drugiego przedsięwzięcia. Przygotowali mini przedstawienia teatralne dla uczniów klas I-III w formie teatrzyku japońskiego kamishibai. Dzieci z młodszych klas z zaciekawieniem obejrzały przypowieści o sile współpracy i współdziałaniu, o odwadze i niewinności, o przyjaźni, o sile uścisków, kontaktu fizycznego, dodawania sobie otuchy i o tym, że dzięki nim po prostu łatwiej i bezpieczniej jest żyć. 

Wśród dziesięciu laureatów konkursu znaleźli się też uczniowie naszej szkoły i uplasowali się na miejscu czwartym, GRATULUJEMY!!!

Teresa Bagniuk

Poprzedni artykułŻeglarskie sukcesy uczniów naszej szkoły
Następny artykułXX Dzień Papieski