Projekt Droga z Klasą

Po współorganizacji z WODN w Elbląg w naszej szkole szkoleń dla nauczycieli z zakresu organizacji wycieczek rowerowych, różnych zawodów i finału Wojewódzkiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, nasz nauczyciel Wojciech Kopczyński, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, promuje nowe narzędzie, które pomoże nauczycielom w realizacji zagadnień z wychowania komunikacyjnego. Nauczyciel „Jedynki” został doceniony w kraju i wraz z innym nauczycielem z południa Polski stali się ekspertami w projekcie edukacyjnym pt. „Droga z klasą. Cała wiedza o bezpieczeństwie ruchu drogowego” realizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Droga z Klasą to kompleksowa, przewidziana na kilka lat realizacji platforma edukacyjna. Znajdują się na niej zagadnienia z różnych sfer nauczania i wychowania, rozłożone na  poziomy nauczania oraz miesiące. Miejmy nadzieję, że inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w krótkim czasie przyniesie pozytywne efekty, czyli przede wszystkim zmianę mentalność i wzrost poczucia odpowiedzialności na drogach.

Głównym celem projektu jest wyposażenie nauczycieli w najnowszą wiedzę i narzędzia do prowadzenia zajęć z bezpieczeństwa ruchu drogowego. W szkoleniach będą mogli wziąć udział nauczyciele kształcący dzieci i młodzież na każdym etapie nauki (nauczanie przedszkolne, szkoła podstawowa i ponadpodstawowa). Dzięki projektowi nastąpi podniesienie kwalifikacji, uzupełnienie stanu wiedzy oraz doskonalenie umiejętności zawodowych nauczycieli, związanych z prowadzeniem zajęć przygotowujących uczniów do świadomego i odpowiedzialnego uczestniczenia w ruchu drogowym.

Celem szkoleń nauczycieli będzie wyposażenie ich w narzędzia, dzięki którym będzie możliwe uświadomienie uczniom, jakie są statystyki ofiar śmiertelnych na drogach i że wypadkom można zapobiegać. Wykorzystywane będą różne formy i metody, jedna z nich – umieszczona na wykresach z komentarzem – na pewno działa na wyobraźnię młodych uczestników ruchu drogowego:

„Zdecydowana większość wszystkich poszkodowanych wśród dzieci w wieku 0-6 lat to pasażerowie pojazdów – aż 80,7%, w tym ofiary śmiertelne to 81,8%. Tendencja ta jest bardzo niepokojąca, albowiem świadczy o tym, że najmłodsi są narażeni na utratę życia bądź zdrowia przede wszystkim z powodu błędów dorosłych. Często za kierownicą pojazdu, w którym dziecko ulega wypadkowi, siedzi ktoś z jego bliskiej rodziny. W przypadku dzieci ze starszej grupy wiekowej 7-14 lat najwięcej ofiar śmiertelnych było wśród kierujących, a rannych wśród pasażerów.”[1]

[1] Wypadki drogowe w 2019 roku: https://statystyka.policja.pl/download/20/344365/Wypadkidrogowe2019.pdf

/SP1, fr. Projektu Droga z Klasą/

Poprzedni artykułDbam o bezpieczeństwo swoje i innych – konkurs plastyczny
Następny artykułLekcja i przygoda w terenie VI b