Eksperyment w matematyce

Projekt unijny “Kto pyta nie błądzi” w iławskim Koperniku – szkolenie nauczycieli w ramach współpracy w sieci – tym razem o eksperymencie w matematyce.

W poniedziałek, 12 października 2020 r., z zachowaniem reżimu sanitarnego, odbyło się spotkanie zespołu nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie w celu wymiany doświadczeń uzyskanych podczas realizacji kolejnych etapów projektu w szkole. Projekt jest realizowany w „Jedynce” z Fundacją Animowania Rozwoju i Aktywności od 2019 r. W spotkaniu wzięła udział przedstawicielka fundacji – pani Mariola Kalinowska. Tematem przewodnim spotkania był eksperyment w matematyce.

Zajęcia tym razem odbyły się w dwóch częściach: podczas jednej z nich nauczyciele wzięli udział jako obserwatorzy zajęć grupy realizującej zajęcia „Kto pyta – nie błądzi – pracownia artystycznej matematyki” pod okiem Iwony Makowskiej, po  przerwie kawowej nauczyciele zaprosili gościa, który podzielił się doświadczeniami pracy z robotami Photon. Drugi temat stanowił bonus dla wszystkich uczestników sieci współpracy i był elementem zajęć „Matematyka w naszym życiu” prowadzonych przez Elżbietę Kowalską. Uczniowie należący do tej ostatniej grupy swoje zainteresowanie małymi robotami zaszczepili podczas wycieczki do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni.

W szkoleniu wzięły udział nauczycielki zaprzyjaźnionej z „Jedynką” szkoły „Trójki”. W podsumowaniu zajęć stwierdziły, że najbardziej zainspirowały się działaniami uczennic klas IV, które z ogromnym zapałem wykorzystywały przedmioty codziennego użytku (papierowe talerze, kordonek, włóczkę i igły) do wykonania pięknych dekoracyjnych talerzy i napisu „Artystyczna matematyka”.

Szkolenie przedłużyło się, było dużo pytań, zgłaszano nowe pomysły, dyskutowano o zdobytych doświadczeniach. Dyrektor szkoły, Aleksandra Skubij oraz pani Mariola Kalinowska podziękowały wszystkim za ciekawe zagospodarowanie czasu.

/SP1/

Poprzedni artykułIntegracja klas pierwszych
Następny artykułWspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo