Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/21

We wtorek, 1 września w uroczystym apelu rozpoczynającym rok szkolny 2020/2021 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie wzięli udział uczniowie klas pierwszych. Uczniowie pozostałych klas – ze względu na ogłoszoną pandemię koronawirusa COVID-19 – odbyli spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych. To było inne niż zwykle rozpoczęcie roku szkolnego: wszyscy mieli zakryte usta i nos, stosowali się do zasad reżimu sanitarnego, starając się zachować zalecany dystans społeczny…

Najmłodszych uczniów powitała serdecznie dyrektor szkoły, Aleksandra Skubij oraz zaproszeni goście: wiceburmistrz Iławy, Dorota Kamińska i wiceprzewodniczący Rady Rodziców, Mariusz Gołębiowski. Obecne były wicedyrektorki szkoły: Beata NiksaAurelia Waruszewska, kierowniczka świetlicy szkolnej, Ewa Motylińska oraz nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni szkoły.

Skończyły się właśnie wakacje i wchodzimy razem w nowy rok szkolny 2020/21 – zaczęła dyrektor A. Skubij. –  Mam nadzieję, że w czasie wakacyjnego odpoczynku po nietypowym zakończeniu poprzedniego roku szkolnego w przedszkolu, nabraliście dużo sił i zapału do pracy, a także że jesteście otwarci na nowe przygody, jakie tu Was czekają! Witam Was szczególnie, ponieważ jesteście z nami po raz pierwszy! Mam nadzieję, że szkoła będzie dla Was dobrym, bezpiecznym i przyjaznym miejscem i szybko się tu zadomowicie! Przed nami rok, który obfitował będzie w różne wydarzenia. Oczywiście przepełniony będzie wspólną pracą, nauką, ale także zabawą i przygodami! Już teraz mogę zapowiedzieć najważniejsze wydarzenia, których – mam ogromną nadzieję – będziemy mogli wspólnie doświadczyć. Wasze panie nauczycielki planują ciekawe lekcje i różnorodne atrakcyjne uroczystości i wycieczki po okolicy.  Dziś obchodzimy 81. Rocznicę wybuchu II wojny światowej. Już niedługo przygotujecie wraz z nimi ważną uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia Kopernika połączona z Dniem Edukacji Narodowej. W listopadzie zakończymy obchody 75-lecia  Jedynki.  Później po raz pierwszy będziecie świętować inne mikołajki, bo to w naszej szkole imieniny patrona szkoły. Czekają Was klasowe i szkolne wigilie, bal karnawałowy, uroczyste obchody Święta Szkoły w lutym z okazji urodzin Kopernika, Dzień Wiosny, Dzień Dziecka połączony ze Szkolnym Dniem Sportu, Festyn szkolny, wycieczki do miejskiej biblioteki, do schroniska dla zwierząt, do galerii sztuki, do kina… Bardzo bym chciała, abyście mogli uczestniczyć w zaplanowanych lekcjach i dodatkowych wydarzeniach.

Żeby tak się stało, musimy w szkole wszyscy postępować bardzo odpowiedzialnie. Wiecie, że wciąż panuje pandemii koronawirusa COVID-19. Proszę Was, abyście przestrzegali najważniejszych zasad chroniących nas wzajemnie przed ewentualnym zakażeniem tą chorobą:

  1. Dokładne mycie i odkażanie rąk
  2. Zachowanie około 2 metrowego dystansu do drugiej osoby
  3. A ponieważ to na wąskich korytarzach naszej szkoły jest trudne, proszę, abyście w miejscach wspólnych: na korytarzach, schodach, w szatni nosili ochronę ust i nosa (np. maseczki)
  4. Będziemy chcieli mocno wietrzyć nasze klasy, często będziecie wychodzić na dwór, więc pamiętajcie o dodatkowym sweterku i czapce, ponieważ jesienna pogoda potrafi być zdradliwa 

O tym, jak poruszać się w naszej szkole opowiedzą Wam panie wychowawczynie, co Was czeka w świetlicy i w stołówce – pani kierowniczka świetlicy. Zapewniam Was, że bardzo szybko zapoznacie się ze szkołą, a Wasi starsi koledzy będą pomagali Wam, gdy tylko będziecie ich potrzebowali. Swoje wystąpienie pani dyrektor zakończyła słowami: Rok szkolny 2020/21 uważam za rozpoczęty!

Z ogromną troską zwróciła się do nowych uczniów pani wiceburmistrz, życzyła nowym uczniom wielu sukcesów i wielu wspaniałych przeżyć. Pan wiceprzewodniczący Rady Rodziców zachęcał najmłodszych uczniów do podejmowania nowatorskich i na wzór Patrona Szkoły – Mikołaja Kopernika – odkrywczych działań. Pani kierownik świetlicy zapoznała wszystkich z zasadami przyjęcia uczniów do świetlicy i zapisów na obiady.

Inaugurację prowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Natalia Gapska. Pierwszoklasiści z wielką powagą i należnym szacunkiem wysłuchali na początku uroczystości hymnu państwowego i na zakończenie hymnu szkoły.  Organizacją inauguracji zajęły się opiekunki Samorządu Uczniowskiego: Magdalena OlszewskaRosemary Wisniewski, o dekoracje zadbał Wojciech Kopczyński, nagłośnienie przygotował Krzysztof Kasprowicz.

Uczniom, rodzicom oraz nauczycielom życzymy udanego nowego roku szkolnego!

/SP1/

Poprzedni artykułBiblioteka w czasie reżimu sanitarnego z powodu COVID-19
Następny artykułUczniowie „Kopernika” pamiętali o uczczeniu 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej