Aktywna Tablica w „Jedynce”

Aktywna Tablica przygotowana została przez firmę Nowa Szkoła w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącego rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017–2019. Wkład własny organu prowadzącego szkołę wynosił 20%.

Wnioski w tej edycji programu należało złożyć do kwietnia  2019 r.  Środki finansowe zostały na przeznaczone na następujący sprzęt: tablice multimedialne, projektory, głośniki i monitory interaktywne. – Aktywna Tablica to program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Cieszę się bardzo, że udało nam się z niego skorzystać – mówi Aleksandra Skubij, dyrektor szkoły. – Zakupiliśmy dwa interaktywne monitory dotykowe o przekątnej ekranu 65 cali, które okazały się tzw. strzałem w dziesiątkę.

Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 1 w Iławie oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Iławie zawarli porozumienie w sprawie stworzenia w swoich szkołach międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu. W sytuacji nauczania zdalnego, każdy zespół samokształceniowy funkcjonujący w szkole wypracował zestaw narzędzi wykorzystujących  TIK (platformy e-learningowe, platformy do tworzenia pomocy interaktywnych, komunikatory i serwisy społecznościowe, aplikacje dedykowane edukacji, portale edukacyjne). W związku z nagłą koniecznością pracy zdalnej z uczniami, nauczyciele indywidualnie brali udział w e-szkoleniach i webinarach oraz spotykali się on-line w zespołach samokształceniowych, dzieląc się wzajemnie doświadczeniem, przyjętymi rozwiązaniami, dobrymi praktykami, umiejętnościami i wiedzą, szkoląc się nawzajem. Przygotowano scenariusze zajęć z wykorzystaniem technik TIK. Nauczyciele wzięli udział w następujących szkoleniach:

– Wykorzystanie narzędzi TIK. Bezpieczeństwo w sieci.
– Programowanie w edukacji wczesnoszkolnej i szkolnej według nowej podstawy programowej.
– Nauka programowania za pomocą gry Scootie Go.
– Nauka programowania za pomocą robota edukacyjnego Photon.
– Nowoczesny nauczyciel, czyli jak nadążyć za trendami.
– Tworzenie aplikacji w LearningApps oraz interaktywnych quizów w Kahoot.

Na koordynatora działań szkolnych w zakresie stosowania TIK została powołana Elżbieta Kowalska, pasjonatka stosowania technik TIK w nowoczesnej szkole. Koordynator TIK przeprowadziła m.in.
– organizację Europejskiego Tygodnia Kodowania #CodeWeek2019;
– była odpowiedzialna za prowadzenie Wirtualnej Gazetki Szkolnej emitowanej na monitorze na szkolnym korytarzu;
– koordynowała działania nauczycieli w zakresie wykorzystywania TIK na zajęciach edukacyjnych ze szczególnym podkreśleniem pracy w bezpiecznej cyberprzestrzeni i zapoznania uczniów z netykietą.

Nauczyciele uczący w salach wyposażonych w pomoce pozyskane w ramach programu „Aktywna Tablica” w pełni wykorzystywali możliwości sprzętu poprzez: wykorzystywanie narzędzi interaktywnych wbudowanych w urządzenia, aplikacji i platform edukacyjnych oraz narzędzi interaktywnych, nowatorskie rozwiązania metodyczne podczas lekcji, prowadzenie zajęć edukacyjnych metodą projektu, edukację uczniów w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Przykładowe scenariusze zajęć:
1. matematyki [.doc]
2. języka angielskiego [.doc]
3. edukacji wczesnoszkolnej [.doc]

 

 

Poprzedni artykułNiektóre zajęcia możliwe w szkole po 25 maja. Informacje.
Następny artykułLaptopy z programu „Zdalna szkoła+” już są w Jedynce!