Warsztaty online w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie

6 maja 2020 roku klasy szóste w dwóch grupach odwiedziły Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w Warszawie, której celem jest prezentacja sztuki współczesnej. Uczniowie obejrzeli galerię podczas wirtualnego spotkania z edukatorem w ramach zajęć plastycznych, które zorganizowała Agnieszka Prass.

 

Podczas warsztatów online uczniowie zastanawiali się “Jak sztuka może zmienić świat?”. Mieli okazję zwiedzić Zachętę i zapoznać się z wybranymi wystawami. Dzieci poznały prace Cecylii Malik, która pokazuje światu, jak walczyć o przyrodę.

Jej akcje przyciągają tysiące ludzi, którzy przebierają się za duchy rzek, chodzą po mieście w tekturowych skrzydłach motyla, spływają Wisłą na barce, bo sztuka potrafi być ekologiczna, przemawiająca, zmieniająca rzeczywistość. 

Amelia: „Gdyby nie pandemia nie wzięlibyśmy udziału w takich ciekawych zajęciach”

 

Zaprezentowano również uczniom prace Olafa Brzeskiego, który z synem Konstantym, zrobił rzeźbę z elementów przywiezionych znad Bałtyku: piasku, muszelek, sieci, skrzynek plastikowych, klapków. W ten sposób pokazali, jak obecność ludzi wpływa na plaże i przyrodę. 

W części warsztatowej uczniowie uczyli się, jak wypowiadać się, aby zmieniać to, co ich boli. Jak sprawić, żeby ich głos został usłyszany. Pracując w grupach wybrali temat, który jest dla nich ważny. Powstały następujące pomysły: 

Jedzenie – szanuj, nie wyrzucaj 

Nie bądź egoistą, noś maskę!

Nie kupuj zwierzaka – adoptuj!

Wolność głosu, wolność wyboru!

Zostań w domu. Nie głosuj – dbaj o zdrowie.

Te warsztaty pozwoliły uczniom zabrać głos i nauczyły jak stosować sztukę jako narzędzie wypowiedzi, działania i zmiany.

 

 

Marta: „Najbardziej podobało mi się wymyślanie projektu i tworzenie plakatu”

Wiktor: “Podobała mi się praca w grupach”

Michał: “Ciekawa była wystawa w galerii”

Poprzedni artykułZnajdź zaginiony skarb Jedynki – escape room
Następny artykułLista kandydatów zakwalifikowanych do klasy pierwszej w roku szk. 2020/21