Warsztaty – Budki lęgowe ważnym elementem wspierania różnorodności biologicznej terenów chronionych

11 marca 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbyły się warsztaty przyrodnicze  pt. „Budki lęgowe ważnym elementem wspierania różnorodności biologicznej terenów chronionych„. Warsztaty prowadziła pani Alina Rodziewicz – pracownik Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. W warsztatach uczestniczyły uczennice należące do koła biologiczno – eksperymentalnego „Eksperymenty z biologii postawią wszystkich na nogi” oraz wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu. Celem warsztatów było przedstawienie problemów ochrony dziuplaków, wskazanie na problem jakim jest zbyt mała liczba dziuplastych drzew, starych drzew z różnego rodzaju pęknięciami kory, stającymi się wspaniałymi kryjówkami i miejscami bytowania wielu gatunków zwierząt. To zjawisko powoduje, że dziuplaki wymagają pomocy również poprzez wieszanie sztucznych dziupli czyli budek lęgowych.  Podczas spotkania uczniowie uzyskali odpowiedzi na następujące zagadnienia: skąd się biorą dziuple w drzewach, czy w dziuplach żyją tylko dzięcioły, dlaczego dziuple są lepsze od budek lęgowych, dlaczego musimy wieszać budki lęgowe? Każdy z uczniów własnoręcznie wykonał i otrzymał budki lęgowe dla ptaków, które zawiesi w otoczeniu swojego domu.

Spotkanie przygotowała Wioletta Karwat.

Poprzedni artykułZawieszenie zajęć w „Jedynce” – profilaktyka koronawirusa
Następny artykułSpotkanie z Panem Marcinem Chrząszczem – pszczelarzem