Szopki z klocków Lego

Tradycja budowania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku. Autorem pierwszej szopki był św. Franciszek, który w miejscowości Greccio w czasie Bożego Narodzenia postanowił urządzić szopkę ze żłóbkiem, sianem, żywymi wołem i osłem. Pomysł bardzo spodobał się okolicznej ludności i bardzo szybko znalazł naśladowców w innych parafiach.

W Polsce pierwsza szopka pojawiła się pod koniec XIII wieku. Stopniowo skromne, następnie coraz bardziej rozbudowane i bogato zdobione szopki, budowano we wszystkich  świątyniach.

Dziś buduje się szopki z najróżniejszych materiałów, z piasku, lodu, marmuru, drewna, masy solnej itd. Najbardziej widowiskowe są te z ruchomymi figurami, z którychnajwiększa została zbudowana w Portugalii i miała ponad 7 tysięcy ruchomych elementów. W Polskiej tradycji szczególne miejsce zajmują szopki krakowskie, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tak bogata tradycja stała się inspiracją dla uczniów klas IIIa, IIIc i IIb do zbudowania własnych szopek bożonarodzeniowych z klocków LEGO. 17 grudnia odbyły się w naszej szkole warsztaty EDUKIDO, mające na celu przybliżenie dzieciom tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego kolędowania, następnie uczniowie posłuchali informacji na temat historii szopkarstwa. W centralnej części warsztatów dzieci miały okazję zbudowania własnych szopek. Efekt ich pracy był na prawdę imponujący. Możemy go podziwiać na załączonych zdjęciach.

Poprzedni artykułWykład astronoma „Planety pozasłoneczne-światy wokół innych słońc”
Następny artykułŻyczenia