Jedynka bierze udział w akcji MEN „Razem na Święta”

Kolejny rok Minister Edukacji Narodowej zaprasza do udziału w akcji „Razem na Święta”.
– Wiem, że tysiące uczniów na co dzień angażuje się w przedsięwzięcia charytatywne. W wielu szkołach funkcjonują kluby i koła wolontariatu, które realizują działania zasługujące na prawdziwe uznanie. Chciałbym, aby te wspaniałe inicjatywy zostały wzmocnione szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy najwięcej osób oczekuje na pomoc. Jestem przekonany, że wsparcie, jakie otrzymają one od uczniów, będzie najlepszym sygnałem, że nie są same i zawsze jest ktoś o nich pamięta – napisał Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski w liście zachęcającym uczniów i nauczycieli do udziału w akcji „Razem na Święta”.

W ubiegłym roku w akcję włączyli się uczniowie i nauczyciele z ponad 6 tys. placówek. Organizowali oni zbiórki darów dla potrzebujących, pomagali seniorom w przedświątecznych porządkach, odwiedzali osoby chore i samotne.

Uczniowie „Kopernika”, ich rodzice i nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły co roku bardzo aktywnie spędzają listopad i grudzień, wykazując ogromne wyczulenie na potrzebujących. W tym roku też już mamy za sobą wiele wspólnych działań:
1) Udział uczniów w corocznej akcji „Zbiórka żywności” z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Iławie.
2) Razem z Fundacją „Dziewczynka z zapałkami”nasi wolontariusze w dniach 22-24 XI 2019 uczestniczyli w sprzedaży baśniowych zapałek w Biedronce. Po przeliczeniu przez komisję zebranych pieniędzy przekazano nam informację, że zebrana przez nich kwota to 1681,78 zł.
3) Klasa Va z wychowawcą i z pomocą całej społeczności szkolnej wybrała potrzebującą rodzinę w ramach projektu „Szlachetna paczka”. Odnieśliśmy wielki sukces, bo udało się zakupić i zebrać WSZYSTKIE potrzebne rodzinie rzeczy, łącznie z nową lodówką.
4) 27 listopada nastąpił w „Jedynce” finał zbiórki darów dla zwierząt ze schroniska w Iławie. Tego dnia panie ze schroniska przyjechały, by odebrać zebrane podarunki. Zbiórka trwała od października do listopada. Szkolny Klub Wolontariatu pod opieką Wioletty Karwat oraz uczniowie klas I-III zebrali kilkaset kilogramów karmy, zabawki oraz materiały niezbędne do opieki nad zwierzętami.
5) Uczniowie klas pierwszych i drugich włączyli się w ogólnopolską akcję „Wylosuj Anioła”. Wysłaliśmy 107 kartek na adres fundacji, która rozdzieli je wśród dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych.
6) Akcja „ZOSTAŃ ANIOŁEM DLA DZIECKA Z ODDZIAŁU ONKOLOGICZNEGO” spotkała się z dużym odzewem. Prezenty dla dzieci przebywających na leczeniu w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie przekazali uczniowie, ich rodzice, pracownicy szkoły oraz Rada Rodziców, która sfinansowała przesyłkę – dwa duże kartony prezentów.
7) Uczniowie i Rodzice klasy VIA przygotowali niespodzianki dla pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Pomysłodawczynią była mama jednego z uczniów. Zebrane paczki zawiozły do Olsztyna mamy uczniów, przywożąc do szkoły podziękowanie, które dr n.med. K. Piskorz-Ogórek skierowała na ręce dyrektor Aleksandry Skubij.

8) Uczniowie klas VIC i VIIIA przyłączyli się do ogólnopolskiej kampanii społecznej ”IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-ie, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ!” organizowanej przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg, której ideą jest dbanie o relacje i spędzanie czasu wolnego z dziećmi bez telefonu. Dzieci wspólnie z rodzicami układały życzenia, adresowały kartki, które przekażemy dla pacjentów oddziału psychiatrycznego iławskiego szpitala. Uczniowie również pisali i wysyłali kartki z życzeniami do bliskich.

9) Obecnie trwa w szkole kolejna akcja. Ruszyła XX edycja akcji GÓRA GROSZA. Wielka zbiórka monet to ogólnopolska akcja organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom, której celem jest pomoc dzieciom, które nie wychowują się w swoich domach. Serdecznie zapraszamy do udziału w zbiórce, przynosimy monety do swoich sal lekcyjnych… Zobaczymy, której klasie uda się uzbierać najwięcej monet. Akcja trwa do 2.01.2020r.

Oprócz wspólnych działań zachęcamy naszych uczniów, by indywidualnie: przekazali własnoręcznie wykonane upominki seniorom ze swojego najbliższego otoczenia (np. sąsiadom), zorganizowali przedświąteczne spotkanie (np. koncert kolęd, jasełka) integrujące lokalną społeczność, pomogli osobom starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach, odwiedzili nauczycieli i pracowników szkoły będących na emeryturze itp.

Organizatorzy akcji chcą, aby szkoły otwierały się na współpracę ze środowiskiem lokalnym, a uczniowie dostrzegali potrzeby i problemy innych. Mamy nadzieję, że uczniom iławskiej „Jedynki” się to udaje 🙂

/SP1/ #RazemNaSwieta

 

Poprzedni artykułŚwiąteczne warsztaty
Następny artykułAkademia Bezpiecznego Puchatka