XXV Festyn Archeologiczny

Uczniowie klasy III B wyruszyli 19 września 2019 r. na festyn archeologiczny do Biskupina – zrekonstruowanej osady wczesnopiastowskiej z VIII wieku. Uczniowie mieli okazję brać udział w żywej lekcji historii, zobaczyli jak żyli ludzie w epoce kamiennej, późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza, w czasach kształtowania się państwa polskiego, ale także w starożytnym Egipcie, indiańskiej wiosce Indian Ameryki Północnej , w obozie Wandalów itp. Uczniowie brali udział m.in. w pokazie transportowania bloku piaskowca do budowy piramid, w pokazie orki pradziejowej przy pomocy wołów ciągnących radło, pokazie walk barbarzyńców, pokazie wytapiania żelaza w dymarkach. Spotkali się z archeologami i poznali metody i techniki ich pracy. W indiańskiej wiosce brali udział w wyścigach żółwi, polowaniu na „bizona”, polowaniu na grzechotniki, płukaniu złota.

W strefie „Zrób sam” próbowali swoich sił w wyrabianiu ozdób z drucików na wzór znalezisk archeologicznych, szlifowaniu bursztynów, lepieniu naczyń z gliny, w warsztatach tkackich, rysowaniu hieroglifów, budowania osady. Poznali dawne gry i zabawy – wyścigi w workach, przeciąganie liny, szczudła, łowienie rybek i walka na worki. Atrakcji było tak dużo, że trudno je wszystkie wymienić. Długo jeszcze będziemy wspominać tę eskapadę.

Poprzedni artykułWybory uzupełniające do Samorządu Uczniowskiego
Następny artykułSport to zdrowie-pierwszoklasiści na lekcji tenisa ziemnego